صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

دست نوشته 850 هزار تومانی برای خوش اخلاقی شوهر! / قطع درختان برای کاهش خرافه پرستی و قتل مار برای افزایش آن!

2 اسفند 1388

مهر: در حالیکه روز به روز بر حجم خرافات در جامعه افزوده می شود، تلاش مسئولان برای خنثی کردن آن از مرز سخنرانیها و محکومیتهای همیشگی فراتر نمی رود.

همین چند هفته پیش بود که خبری مبنی بر گذر امام زمان (عج) از کنار یکی از هیئتهای مذهبی مهرشهر کرج و نظر ویژه ولی عصر به این تکیه در سطح شهرستان منتشر شد تا شاهد هجوم هزاران شهروندی باشیم که معتقد بودند تمثال ایشان در دیوار روبروی این هیئت نقش بسته است، مردم ساده دلی که با نذر و نذورات آمده بودند تا از امام عصر (عج) طلب شفا کنند.

دیری نپایید که ماجرای ساختگی نقش بستن تمثال امام زمان (عج) در یکی از دیوارهای شهر کرج به سراسر کشور تسری یافت تا دیواری که جز خشت خام و چند کلوخ آجر، هویت دیگری نداشت به زیارتگاه و ضریح بیماران لاعلاج و صعب العلاج تبدیل شود.

مردم پاک دلی که گویا گره احساس در طناب عقلشان سست شده و فراموش کرده اند که شاعر چه نیک می گوید: برو طواف دلی کن که کعبه مخفی است / که آن خلیل بنا کرد و این خدا خود ساخت.

حال بماند که اقدام آگاهانه نیروهای انتظامی در تعطیلی این هیئت و برخورد با عاملان و خاطیان در دفع این فتنه بی تاثیر نبود اما سئوالی که ذهن نگارنده و نیز خاطر دلسوزان را آزار می دهد این است که آیا با زور و اقدامات قهرآمیز می توان آتش خرافه پرستی را در جامعه خاموش کرد؟ آیا زمان آن نرسیده است که شمشیر آگاهی و مبارزه عملی با خرافه پرستی را از غلاف خارج کنیم و به همه کسانی که با احساسات پاک مردم بازی می کنند ضرب شصتی نشان دهیم ؟

آیا زمان آن نرسیده است که روبند توهم و تخیل را از شخصیت واقعی خودمان برداریم و دنیا را همان طور که هست ببینیم، دنیایی که سالهاست در آن حاصل ضرب دو دو تا جز چهار عدد دیگری نشده و جهان حساب و کتاب است نه خرافه و باورهای غلط؟

آنچه در این گزارش می خوانید تنها گوشه ای از بایدها و نبایدها و نصایح و... است که قصد دارد فرش خرافه پرستی را از زیر پای خانواده های ایرانی بیرون بکشد و به جای آن قالی خودباوری و عقل گرایی را زیر پای اندیشه ها پهن کند.

قطع پیاپی درختان به بهانه مبارزه با خرافه پرستی

قطع دو درخت کهنسال در رضوانشهر گیلان و قطع درخت کهنسال (پنج امامزاده) در قم که از سوی مردم و براساس پاره ای اعتقادات بر آن دخیل بسته می شد، بخشی از نهضت مبارزه با خرافه پرستی است که متاسفانه خود بدعت گذار پاره ای گلایه های دیگر است زیرا درختان کهنسال یکی از نمادهایی هستند که از آنها برای ترویج خرافه در جامعه سوء استفاده می شود و روا نیست به جای برخورد ریشه ای با موضوع، صورت مسئله را پاک کنیم.

با وجود تاکید دین اسلام بر حفظ میراث طبیعی، برخی باور دارند مقدس شمردن و کرامت قائل شدن به درختان هیچ جایگاهی در فرهنگ دینی مسلمانان ندارد و باید این گونه افکار و خرافه پرستی ها و دخیل بستن و نذر و نیاز با درختانی که به اصطلاح غلط، نظر کرده اند مبارزه کرد.

هر چند امروزه مبارزه با خرافه پرستی اقدامی شایسته است ولی مطمئناً راه حل آن قطع درختان چندصدساله نیست.

گفته اند جرم این بلندقامتان سایه دار رواج خرافه است، فرمان داده اند که درختان کهنسالی که بسیاری شان دیگر همانندی ندارند را از بیخ برکنند، آیا برای مبارزه با خرافه و خرافه پرستی باید درختان بی زبان را برید؟ اصلاً چرا به ریشه یابی خرافه و
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان