صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

خودکشی در ایران به مرحله هشدار رسید

4 اسفند 1388

خبرآنلاین: خودکشی در ایران به نقاطی نفوذ کرده که باعث نگرانی است. در گروهی که نباید خودکشی صورت بگیرد، مثل دانشجویان که در حال تحصیل هستند، تعداد خودکشی خیلی بالا است.

آمار خودکشی در کشور به مرحله هشدار رسیده است. موسوی، مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعی بهزیستی در گفت و گو با خبرگزاری مهر اعلام کرد:” بر اساس آمارهای بهزیستی آمار خودکشی ۷ عدد در ۱۰۰۰ نفر در زیر ۳۰ سال در کشور است.”

او افزود:” این آمار در استان های ایلام، کرمانشاه، خوزستان، لرستان،همدان و کهکیلویه و بویر احمد بسیار بالا بوده و به مرحله هشدار رسیده است.”

مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعی بهزیستی همچنین تاکید کرد:” آمار این معضل در شهرهای دره ‌شهر و ایوان از استان ایلام از مرز بحران هم گذشته است و باید راه کاری برای آنها در نظر گرفت.”

در همین حال، کارشناسان با بحرانی دانستن آمار این معضل در کشورعوامل مختلفی از جمله مشکلات اجتماعی، روش های خشن تربیت خانوادگی، بیکاری، سنت های غلط، اعتیاد، فشارهای روانی و بیکاری را از عوامل موثر در بحرانی شدن آن می دانند.

خودکشی؛ برگ جریمه به محیط

دکتر حسن عشایری، عصب شناس و استاد دانشگاه علوم توانبخشی می گوید:” امیل دورک هیم، نویسنده کتاب خود کشی معتقد است، بخشی از عوامل خودکشی مانند روان پریشی و روان رنجوری بین المللی است.”

این روان پزشک می افزاید:” در ایران خودکشی به نقاطی نفوذ کرده که باعث نگرانی است. در طول سال های گذشته خودکشی در عشایر کشور به تعداد انگشتان دست بود، اما امروز خودکشی در این قشر به معضل بزرگی تبدیل شده است.”

استاد دانشگاه علوم توان بخشی با اشاره به این که خودکشی برگ جریمه به محیط است ادامه می دهد:” این معضل، با ظاهر افسردگی، ناامیدی، افزایش آمار طلاق، اعتیاد، بیکاری و … به ما ندا داده است. اما توجه نکرده ایم.”

عشایری یکی از مهم ترین عوامل خودکشی را تربیت پادگانی خانواده ها و مدارس می داند و معتقد است:” خانواده ها و مدیران و معلمان در مدارس با تربیت پادگانی و ویران گر خود خلاء وحشتناکی در ذهن کودک و نوجوان به وجود می آورند و به مرور جامعه را به ورشکستگی روانی مبتلا می کنند تا به بحران برسد.”

این روان پزشک در انتها راه حل را در روشن گری می داند و می گوید:” انسان موجودی اجتماعی است. اگر حس کند فریاد رسی وجود دارد دیگر تن به خودکشی نمی دهد. ما باید مسئله آموزش مهارت های زندگی را در جامعه به کمک آموزش و پرورش، صدا و سیما، مطبوعات و خانواده ها گسترش و نهادینه کنیم تا نوجوان و جوان این کشور راه های مقابله با استرس و … را بیاموزد. باید به آنها امید بدهیم تا جرات ابراز وجود داشته باشند تا بتوانند به جنگ مشکلات بروند.”

فشار روانی دلیل اصلی خودکشی

دکتر شهلا اعزازی، استاد رشته‌ جامعه‌شناسی در دانشگاه علامه طباطبایی در این مورد به خبرآنلاین می‌گوید:” یکی از دلایل اصلی میزان خودکشی بالا در ایران فشارهای اجتماعی است. از آن طرف امکانات برای این‌ که افرادی که به فکر خودکشی هستند از فکر یا جبر خودکشی خارج شوند، بسیار اندک است.”

استاد دانشگاه علامه طباطبایی که سال‌ها در زمینه‌ خشونت علیه زنان و کودکان تحقیق کرده، در ادامه می افزاید:” در گروهی که اصلاً نباید خودکشی صورت بگیرد، مثل دانشجویان که در حال تحصیل هستند، تع
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان