صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گفتگو با اولین نماینده محجبه پارلمان های اروپا: در چارچوب سیاست بحث دینی نمی کنم

7 اسفند 1388

خبرآنلاین: “ماه نور اوزدمیر” زن مسلمان ترکیه ای الاصل هشت ماه پیش به عنوان نماینده، وارد مجلس منطقه ای بروکسل شد.

او اولین نماینده محجبه پارلمان های اروپاست. این نماینده بیست و هفت ساله می گوید از ۱۴ سالگی و به انتخاب آزادانه خود، از حجاب استفاده می کند. در آن زمان، کاندید شدن خانم اوزدمیر از سوی حزب دمکرات مسیحی بلژیک موجب شگفتی بسیاری از رسانه ها شده بود. آنچه در پی می آید برگردان فارسی گفتگوی فیگارو با اوزدمیر است.

آیا می توان هم حجاب داشت و هم فعالیت سیاسی کرد؟

البته. اگر غیر از این بود مخالف دموکراسی می شد. تصور کنید مردم مجبور باشند برای رای دادن، همه یک نوع لباس بپوشند…
تنوع لازم است! عکس قضیه هم هست، شما اگر در انتخابات رای بیاورید و مردم انتخاب تان کنند دیگر نباید بین اقشار مختلف تفاوتی قائل شوید. من در عرصه فعالیت های سیاسی خود را فرد لائیکی می دانم.
یعنی چه؟

دین در چارچوب مسائل شخصی من تعریف می شود. زمانی که مشغول کار هستم بحث دینی نمی کنم. مثلا یکبار نماینده ای از حزب حاکم، با اصرار به من می گفت در قرآن آیاتی وجود دارد که بر عدم تساوی حقوق زن و مرد دلالت می کند. پاسخ من به او این بود که این مسائل را درچارچوب زندگی شخصی می توان به بحث گذاشت و اینجا برای چنین بحث هایی نه زمان مناسبی است نه مکان مناسبی.

شما می گویید دین بخشی از زندگی خصوصی شماست؛ اما با استفاده از حجاب آن را به همه نشان می دهید.

انسان ها را به دلیل نوع پوششان نمی توان به محاکمه کشید. همه چیز به آن چه که مردم در سر دارند برمی گردد و من علاقمندم با فعالیت های سیاسی ام شناخته شوم.

اما اگر توجه داشته باشیم شما از طرف مردم انتخاب شده اید، با این اوصاف آیا می توان گفت که شما در حال نمایندگی همه آن ها هستید؟

یک نماینده مجلس نمی تواند به تنهایی نمایندگی تمام آحاد ملت را برعهده داشته باشد. این وظیفه بزرگ و گسترده بر عهده مجلس است. مثلا در کشور من نماینده های زیادی هستند که من همه آن ها را نمی شناسم. این طور نیست که من فقط نماینده زنان محجبه باشم. باید مراقب باشیم مردم را در قالب های مشخص و مورد نظر خودمان قرار ندهیم.

آیا از زمان انتخاب تان تا کنون تفاوتی در نحوه برخورد مردم با شما مشاهده شده است؟

شروع و آغاز هرکاری سخت است و پیشرو بودن طاقت و تحمل می خواهد. گمان می کنم نظرها به تدریج رو به مثبت تر شدن می رود. البته عده ای علیه من صحبت می کنند. این همیشه بوده است. پیام های ملی گرایانه و تهدید آمیز زیادی دریافت کرده ام. من البته این برخوردها را غیرقابل قبول می دانم. از سویی هم حزب مخالف برخی اوقات با من به دشمنی رفتار می کند. به هرحال اوضاع در حال بهتر شدن است. از سوی دیگر برخوردهای محبت آمیز گروه دیگری از دوستان و همکارانم در مجلس به من روحیه می دهد.

آیا نگرانی کسانی را که علیه تان سخن می گویند درک می کنید؟

طبیعی است که درک می کنم. وجود چنین نگرانی هایی عادی است. بسیاری از زنان به دلیل محروم بودن از امکان آموزش های لازم، بی حجاب هستند. این مسئله است که موجب به وجود آمدن مسائل دیگر از سوی دیگران می شود. البته منظورم زنانی نیست که وارد عرصه سیاست می شوند.

آن ها زیر فشارند و اگر از حجاب استفاده نمی کنند به دلیل انتخاب خودشان است. اصلش را بخواهید زنانی مانند من مجبورند با کسانی ک
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان