صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

درخواست لغو حکم اعدام شیرین علم‌هلو

9 اسفند 1388

رادیو زمانه: بیش از دو هزار فعال حقوق بشر و مدنی، در نامه‌ای به حکم بدوی شیرین علم‌هلو اعتراض کرده و خواستار لغو آن شدند.
شیرین علم‌هلو اردیبهشت ۱۳۸۷ در تهران دستگیر شد و در ۲۸ آذر ماه ۱۳۸۸ به اتهام «خروج غیرقانونی» از مرز، به تحمل دو سال حبس تعزیری و به اتهام «محاربه از طریق ارتباط با پژاک»، به اعدام محکوم شده است.

امضاکنندگان این نامه اعلام کرده‌اند که حکم دادگاه خانم علم‌هلو، براساس اظهارات وی در «بازجویی‌های تحت شکنجه» صادر شده و وجاهت قانونی ندارد.

آنها همچنین افزوده‌اند که این زن در تهران «به زبان فارسی تحت بازجویی قرار گرفته است، در حالی که او در طول دوران بازجویی به زبان فارسی تسلط نداشته و به دلیل کم‌سوادی، نگارش به زبان فارسی نیز برای او دشوار بوده است.»

بنابر اعلام امضاکنندگان این بیانیه، شیرین علم‌هلو، «پس از گذراندن بیش از یک سال حبس در بند نسوان زندان اوین تا حدودی قادر به صحبت به زبان فارسی است.»

این بیانیه افزوده که «شکنجه و بازجویی علی‌رغم توجه به وضعیت متهم و در نهایت، صدور حکم اعدام برای او، حاکی از دادرسی ناعادلانه این پرونده است»

فعالان مدنی همچنین از نهادها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواسته‌اند که مقام‌های جمهوری اسلامی را برای لغو حکم اعدام این دختر ۲۸ ساله کرد تحت فشار قرار دهند.

این بیانیه در شرایطی منتشر می‌شود که آبان ماه امسال، احسان فتاحیان ۲٨ ساله به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اقدامات مسلحانه» در زندان مرکزی شهر سنندج اعدام شد.

زینب جلالیان، رمضان احمد، فرهاد چالش، رستم ارکیا، فصیح یاسمنی، رشید آخ کندی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و حسین خزری از دیگر زندانیان کردی هستند که امکان اعدام آنها نیز وجود دارد.
شیرکوه معارفی و حبیب‌الله لطیفی هم دو فعال سیاسی کرد هستند که رسانه‌ها پیش‌تر از اعدام قریب‌الوقوع آنها خبر داده بودند.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان