صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

جعفر پناهی، همسرش و دخترش بازداشت شدند

11 اسفند 1388

مأموران وزارت اطلاعات شامگاه دوشنبه دهم اسفند پس از یورش به منزل جعفر پناهی این فیلمساز سرشناس ایرانی را به همراه همسر و دخترش و شماری از مهمانانش بازداشت کردند. آقای پناهی از آغاز اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری از حامیان جنبش سبز بوده است.

جعفر پناهی هم ممنوع‌الخروج شدسه سینماگر ممنوع‌الخروج: حتی بدون پاسپورت، ايرانی هستيمگزارش‌ها از تهران حاکی است که ۲۵ نفر از مأموران وزارت اطلاعات ساعت ۲۲ روز دوشنبه پس از یورش به منزل آقای پناهی و بازرسی و فیلمبرداری از منزل وی، جعفر پناهی، همسرش طاهره پناهی و دخترش سولماز پناهی را به همراه ۱۲ نفر از مهمانان‌شان را بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده، مأموران وزارت اطلاعات با وجود اصرار آقای پناهی برای توضیح علت یورش به منزلش، از دادن هر گونه توضیحی خودداری کرده‌اند و با تداوم تفتیش منزل جعفر پناهی تا ساعت ۳:۳۰ بامداد سه‌شنبه بخشی از وسایل، مدارک و همچنین کامپیوتر این فیلمساز ایرانی را توقیف کردند.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که در این عملیات سه تن از مأموران امنیتی دوربین به دست به همراه چند تن از زنانی که از پوشش اسلامی برخوردار بودند دیگر مأموران امنیتی را در تفتیش منزل و بازداشت جعفر پناهی همراهی می‌کردند.

جعفر پناهی فیلمساز ۴۹ ساله و خالق آثاری چون «بادکنک سفید»، «آینه»، «دایره»، «طلای سرخ» و «آفساید» است که تاکنون از جشنواره‌های فیلم معتبری چون فستیوال کن، فستیوال ونیز و فستیوال برلین جوایز معتبری را دریافت کرده اما از اکران اغلب فیلم‌هایش در ایران توسط وزارت ارشاد اسلامی جلوگیری شده است.

جعفر پناهی اوایل مرداد ماه سال جاری نیز هنگامی که به اتفاق همسر و دخترش و همچنین مهناز محمدی یکی دیگر از فیلمسازان برای ادای احترام به کشته‌شدگان پس از انتخابات به بهشت زهرا رفته بود از سوی نیروی انتظامی بازداشت شد، اما پس از آن آزاد شد.

آقای پناهی، ششم شهریور ماه امسال، به عنوان رئیس هیئت داوران سی و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال به همراه دیگر اعضای هیئت داوری این جشنواره با شال‌های سبز برای حمایت از معترضان پس از انتخابات در افتتاحیه این جشنواره حاضر شدند.

در این مراسم سرژ لوسیک، رئیس جشنواره فیلم مونترال، با ستایش از سینمای ایران درباره انتخاب پناهی به ریاست هیئت داوران گفت که «این انتخاب در ادامه تاریخ طولانی جشنواره مونترال برای ارج نهادن به سینمای ایران است».

دور اخیر فشارها بر جعفر پناهی، پس از این حمایت علنی از معترضان پس از انتخابات و بازگشت وی به ایران آغاز شد.

هنگامی که آقای پناهی در مهرماه قصد داشت برای حضور در هیئت داوران چشنواره فیلم بمبئی در هند به این کشور سفر کند در فرودگاه تهران پاسپورت وی را توقیف کرده و اعلام کردند که این کارگردان صاحب نام از سوی «معاونت امنیت دادستانی انقلاب تهران» ممنوع‌الخروج شده است.

پس از آن با وجود اعتراض‌های داخلی و جهانی به ممنوع‌الخروج شدن جعفر پناهی و علیرغم ادعای مقام‌های وزارت ارشاد در مورد رفع ممنوع‌الخروجی هنمرندان سینما، ۲۷ بهمن ماه امسال نیز بار دیگر هنگامی که آقای پناهی به دعوت جشنواره فیلم برلین قصد عزیمت به آلمان را داشت، در فرودگاه از خروج وی ممانعت
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان