صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

برنامه های عملی مشخص برای دستیابی به تساوی زنان و مردان

ترجمه روح انگیز پورناصح-23 اسفند 1388

مدرسه فمینیستی: هدف از برنامه های عملی مشخص(1) برای دستیابی به تساوی زنان و مردان (2006-2010 تامین تساوی جنسیتی است. برنامه­هایی که بر اساس راهکارهایی در رابطه با تساوی زنان و مردان (2001 تا 2005) و ارزیابی این راهکارها با تقویت فعالیت­های موجود و پیشنهاد فعالیت­های جدید قرار دارد. این برنامه­ها اولویت­های ششگانه­ای را مشخص کرده، اهداف و عملکردهای کلیدی برای دستیابی آسان­تر به هر یک از این اولویت­ها را برنامه­ریزی می­نماید. متعاقبا گزارش تحقق این برنامه­ها در سال 2008 ارائه و ارزیابی ادامه­ی طرح­ها در سال 2010 پیگیری می شود.

مصوبه

اعلامیه­ی کمیسیون شوراها، پارلمان اروپا، کمیته­ی اجتماعی و اقتصادی اروپا، و کمیته­ی ولایات -برنامه­های عملی مشخص برای دستیابی به تساوی زنان و مردان (2010-2006 )

چکیده

این برنامه­ها بعضی از حوزه­های موجود را تعیین و حوزه­های عملکردی کاملا جدید دیگری را پیشنهاد می­کند. در مجموع شش اولویت انتخاب شده است: استقلال اقتصادی برابر برای زنان و مردان، هماهنگی زندگی خصوصی و حرفه­ای، حضور برابر در تصمیم­گیری­ها، محو تمام اشکال خشونت جنسیتی، حذف کلیشه­های جنسیتی و ارتقاء تساوی جنسیتی در سیاست­های توسعه و خارجی.

استقلال اقتصادی برابر برای زنان و مردان

به رغم پیشرفت چشمگیر تحت پوشش قوانین برابری­خواه و گفتمان اجتماعی، اروپا هنوز هم با چالش­های قابل ملاحظه­ای روبروست. این کمیسیون اهداف خود را حول و حوش این شش موضوع کلیدی قرار داده است.

 •بعضی از اهداف لیسبون مبتنی بر ابعاد جنسیتی است، اما تلاش­های انجام یافته برای دستیابی به این اهداف باید تقویت شوند، به ویژه در خصوص میزان اشتغال و عدم اشتغال زنان.
 • به رغم وجود قوانین اجتماعی، هنوز هم اختلاف 15 درصدی بین دستمزدهای زنان و مردان به چشم می­خورد که ناشی از نابرابری­های ساختاری از جمله تفکیک جنسیتی در بخش­های اشتغال است.
 • به طور متوسط 30 درصد سرمایه­گذاری­ها در اتحادیه­ی اروپا از آن زنان است. آن­ها اغلب نسبت به مردان با موانع بیش­تری در دستیابی به سرمایه­گذاری و آموزش­های مربوطه مواجه هستند.
 • زنان به مراتب بیش­تر از مردان در معرض فقر قرار دارند. زیرا اکثر آن­ها شغل­های موقت دارند که تبعات آن برخورداری از حقوق کم­تر است. سیستم حمایت اجتماعی باید به زنان فرصت برخورداری از درآمد معین و متناسب را بدهد.
 • در حوزه­ی سلامت و بهداشت، زنان و مردان با مخاطرات متفاوتی مواجهند. تحقیقات پزشکی و بسیاری از استانداردهای بهداشتی و سلامتی بیش­تر در ارتباط با مردان و حوزه­های اشتغال مرد – محور است.
 • مبارزه علیه تبعیض چندگانه نسبت به زنان اقلیت­های قومی و مهاجر.

هماهنگی زندگی خصوصی و حرفه­ای
 • شغل­های قابل تغییر ]موقت[ از مزایای بسیاری برخوردارند، اما در حقیقت استفاده­ی بیش­تر از زنان در چنین مشاغلی منجر به تاثیر منفی در موقعیت شغلی و استقلال اقتصادی آن­ها می­شود.
 • در نتیجه­ی کاهش جمعیت، اتحادیه­ی اروپا نمی­تواند از هدر رفتن سرمایه­ی انسانی چشم­پوشی کند. ایجاد تسهیلات بهتر در نگهداری کودکان، زندگی خصوصی و حرفه­ای را متعادل­تر می­کند.
 • کم­تر مردی هست­ که برای نگهداری از کودک ترک کار کرده، یا نیمه وقت کار کند. باید اقداماتی در جهت تشوی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان