صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

گفت‌وگوی رادیو آلمان با شهلا شرکت درباره توقیف ماهنامه زنان

12 بهمن 1386

ماهنامه زنان به مدیرمسئولی «شهلا شرکت» بعد از ۱۶ سال انتشار به دستور هیأت نظارت بر مطبوعات، لغو مجوز شد.

«زنان» در بهمن ماه سال ۱۳۷۰ خورشیدی آغاز به کار کرد و جزو معدود نشریاتی بود که از سیل هجوم توقیف و لغو مجوز در سالهایی چون ۱۳۷۹، جان سالم به در برد. ماهنامه «زنان» را شاید بتوان از اولین نشریاتی دانست که به طرح مسائل مربوط به حقوق زنان و نارسایی‌های قانونی در این زمینه پرداخت.

افرادی چون مهرانگیز کار و حسن یوسفی اشکوری از جمله کسانی بودند که در دهه هفتاد در این نشریه مقالاتی در این زمینه می‌نوشتند. شهلا شرکت، مدیر مسئول «زنان» می‌گوید از آنجا که هیچ حکمی به وی ابلاغ نشده، او و همکارانش در این نشریه به کار خود ادامه خواهند داد.

رادیو دویچه وله: خانم شرکت از لغو امتیاز ماهنامه زنان چگونه مطلع شدید شما؟

شهلا شرکت: من از طریق خبرگزاری فارس که این خبر را زده بود اطلاع پیدا کردم.

رادیو دویچه وله: آیا تا به امروز هیچ نامه‌ای نامه رسمی یا اطلاعیه رسمی از این قضیه از طرف وزارت ارشاد یا از طرف دادگاه به شما ابلاغ نشده؟

شهلا شرکت: نه متاسفانه تا این ساعت چیزی به ما ابلاغ نشده.

رادیو دویچه وله: آیا این روال یک روال معمولی و عادی در مطبوعات امروز ایران است یا خیر؟

شهلا شرکت: ظاهرا قبلا هم یک همچین برخوردی با این روش با نشریه مدرسه شده ولی تا آنجا که من با حقوقدانان صحبت کردم و سؤال کردم، آنها نظرشان این است که در قانون چنین چیزی نیامده که هیأت نظارت بتواند بدون حضور من یا به هر حال مدیر مسئول و بدون ارجاع به دادگاه یک نشریه‌ای را لغو مجوز بکند.

رادیو دویچه وله: یکی از علتهایی که خبرگزاری فارس برای لغو امتیاز نشریه زنان به آن اشاره کرده «سیاه‌نمایی وضعیت زنان در جمهوری اسلامی» است. نظرتان راجع به این اتهامی که به شما زده‌اند چیست؟

شهلا شرکت: قبلا هم طی یک نامه‌ای این مورد را به ما تذکر داده بودند که من حضورا با مدیرکل مطبوعات داخلی که آن زمان در این سمت بودند رفتم و صحبت کردم و به هر حال با ایشان به این نتیجه رسیدیم که ما یک مقداری شیوه کارمان را تغییر دهیم و همین کار را هم کردیم یعنی دیگر جزئیات مثلا اخبار زنان که به نظر ایشان یا به هرحال کسانی که نشریه را بررسی کرده‌بودند ممکن بود که احساس ناامنی بدهد به افراد و جامعه، این را تغییر دادیم و سعی کردیم که خیلی کلی‌تر به اخبار زنان اشاره بکنیم و آن هم به هر حال این منظور بود که این اخبار بتوانند کمک کنند که زنان و خانواده‌ها و فرزندان آنها مراقبت بیشتری از خودشان بکنند در قبال مشکلات و مسائلی که در سطح جامعه ممکن است برایشان پیش بیاید و خوب یک بخشی هم با این نیت بود که مسئولان به هر حال باید آگاه شوند از آن چیزی که در جامعه اتفاق می‌افتد و پیشگیری کنند از آن.

رادیو دویچه وله: یکی دیگر از مواردی که به آن اشاره شده «تضعیف نهادهای نظامی از جمله بسیج» است. آیا اخیرا شما موضوعی در این ارتباط داشتید یا احیانا تذکری از سپاه پاسداران یا بسیج در این مورد دریافت کرده بودید؟

شهلا شرکت: نه نه ما هیچ تذکری دریافت نکرده بودیم.

رادیو دویچه وله: فکر می‌کنید اشاره‌ مقامی که به این مسئله اشاره کرده یعنی «تضعیف نهادهای نظامی از جمله بسیج» به چه موضوعی می‌تواند باشد در مجله زنان؟

شهلا شرکت: ما هنوز در
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان