صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

نخستين عاقد زن در جهان اسلام / ترجمه: عبدالله مسعود

مصاحبه با امل سليمان عفيفي مصري-31 فروردین 1387

<:voir_en_ligne:> : کانون زنان ایرانی

دادگاه خانواده در استان الزقايق جمهوري مصر يك زن به نام امل سليمان عفيفي را به عنوان قاضي شرع يا عقدكننده نكاح تعيين كرد. تا پيش از اين هيچ زني به عنوان عقدكننده نكاح در تاريخ اسلام انجام وظيفه نكرده بود، با اين انتصاب وي اولين زن در تاريخ اسلام است كه چنين وظيفه اي را انجام مي دهد. انتصاب امل سليمان با واكنش گسترده طرفداران و مخالفان روبه رو شد، عده اي همچون مفتي اعظم مصر آن را جايز دانست و جواز آن را صادر كرد. عده ديگري آن را بدعتي خلاف شرع و عرف خواندند. سايت اينترنتي المحيط مصاحبه اي با خانم امل سليمان عفيفي انجام داده است.

وقتي به عنوان اولين زن عقدكننده نكاح در جهان اسلام منصوب شديد چه احساسي داشتيد؟

احساس خوشحالي همراه با كاميابي و رسيدن به هدف. شكر خدا كه به آرزويم رسيدم.

آيا مطمئن بوديد كه شما به اين سمت منصوب خواهيد شد؟

بله، من مطمئن بودم كه به اين سمت منصوب خواهم شد. چراكه از شفافيت قضا در مصر مطمئن هستم و مطمئن هستم كه حق هر هموطن مصري صرف نظر از جنسيتش كه مرد است يا زن داده خواهد شد، چيزي كه بيش تر مطمئنم ساخت اظهارات وزير دادگستري بود كه هر كس واجد شرايط باشد ممكن است اين شغل را به دست آورد.

چه چيز باعث شد شما به چنين كاري فكر كنيد؟

من فكر مي كنم كه زن در هر بخشي كه بخواهد مي تواند كار كند، افزايش سطح دانش در شهرها و روستاها زنان در مصرف در بخش هاي مختلف مثل قضا و طب كار مي كنند و اين فقط مردها نيستند كه اين كارها را انجام مي دهند، مشكلاتي كه زن به عنوان عقدكننده نكاح با آن روبه رو مي شود به مراتب كم تر از مشكلاتي است كه زن به عنوان قاضي، پزشك و يا خبرنگار با آن روبه روست. اگر زن صاحب شخصيت قوي باشد و به خودش احترام بگذارد، مي تواند در تمام بخش ها كار كند.

تاكنون هيچ زني چنين وظيفه اي را انجام نداده است، چطور شد كه تصميم گرفتيد كه عقدكننده ازدواج شويد؟

من در سال 1998 ليسانس حقوق از دانشگاه الزقائق گرفتم، آرزهايم به عنوان وكيل مدافع برآورده نشد. بنابراين در قانون و جنايي ادامه تحصيل دادم و در سال 2005 مدركم را گرفتم، بعد از آن كوشش كردم تا در يكي از مراكز تعليمي الازهر تدريس كنم، اما شغل مناسبي نيافتم. قبل از من عموي شوهرم وظيفه عقدكننده نكاح در استان الزقائق را انجام مي داد، بعد از وفاتش از شوهرم پرسيدم شرايط قبول يك فرد به عنوان عقدكننده نكاح چيست؟ شوهرم گفت: بايد حداقل در شرعيات و قانون و يا حقوق ليسانس داشته باشد، وقتي خود را واجد شرايط يافتم، تلاشم را براي به دست آوردن اين شغل شروع كردم.

بعد از آن چه كرديد و با چه مشكلاتي روبه رو شديد؟

بعد از آن مداركم را برداشتم و به دادگاه خانواده رفتم. فكر مي كردم به جز مدرك دانشگاه و شهادتنامه تولد به چيز ديگري نياز نيست اما وقتي آن جا رفتم دانستم به چيزهاي ديگري نيز نياز هست مثلا 10 مرد بايد امضا مي دادند كه من صاحب اخلاق خوب هستم. توانستم امضاي 10 مرد را بگيرم، اما به سبب عرف و فرهنگ مردم با مشكلات زيادي روبه رو شدم؛ وقتي مي خواستم اوراق و اسنادم را به محكمه تقديم كنم، بعضي از ماموران محكمه از گرفتن آن امتناع مي كردند و مي گفتند: مي خواهي با شريعت خداوند مخالفت كني؟ اين كارشان سبب شد تا نزد علماي الازهر رفته جوياي نظرشان در اين مورد شوم، آن ها گفتند كه ممانعت شرعي براي زن به عنو
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان