صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

نوبت کارگردانان زن جهان

ب. امید-3 اردیبهشت 1387

<:voir_en_ligne:> : دویچه وله

"جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کارگردانان زن" که هر سال به نوبت در دو شهر کلن و دورتموند بر پا می‌گردد، روز ۲۳ آوریل در کلن آغاز می‌شود. در این فستیوال، دو فیلم از کارگردانان زن ایرانی نیز به نمایش درمی‌آیند.

بازهم نوبت نمایش برجسته‌ترین و جدیدترین آثار کارگردانان زن جهان در آلمان فرارسید. "جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کارگردانان زن" که هر سال به نوبت در دو شهر کلن و دورتموند بر پا می‌گردد، (IFFF Dortmund|Köln) در روز ۲۳ آوریل در شهر کلن آغاز می‌شود. این فستیوال که در کنار جشنواره‌ی جهانی فیلم زنان در فرانسه از مهمترین جشنواره‌های فمینیستی اروپا ست، تا روز ۲۷ آوریل در این شهر ادامه دارد.

در فستیوال امسال که از بخش‌های مسابقه، پانوراما، سینمای کشورهای دیگر، فیلم کوتاه، بخش" نگاه دیگر" و چندین قسمت دیگر تشکیل می‌شود، ۹۸ فیلم از سی کشور جهان به نمایش در می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. در بخش پانورامای فستیوال، امسال دو فیلم از کارگردانان زن ایرانی نیز نشان داده می‌شوند: فیلم مستند "هرات" از سپیده فارسی و فیلم کوتاه "ملک هزار کیلومتر مربعی خودم" از آتوسا بنده قیاس‌آبادی.

هویت و بیگانگی

سپیده فارسی که با اولین فیلم مستند خود درباره‌ی هویت و بیگانگی با عنوان "دنیا خانه‌ی من است"، توجه‌ی منتقدان را به خود جلب کرد، در فیلم "هرات" از دیدگاهی دیگر به این مسئله می‌پردازد. در این فیلم مستند، این کارگردان ۴۳ ساله که در فرانسه زندگی می‌کند، با دختر هشت ساله‌اش راهی ایران می‌شود، تا از آن‌جا با پدر خود به افغانستان سفر کند. افغانستان، میهن اجدادی پدر فیلم‌ساز است؛ اجدادی که در گذشته‌های دور سرزمین خود را با هدف مهاجرت به ایران ترک کرده‌اند. در مستند "هرات"، سپیده فارسی داستان جستجوی ریشه‌های فرهنگی سه نسل را که در سه کشور متفاوت زندگی کرده‌اند، به نمایش می‌گذارد. درآمیزی این فرهنگ‌ها، یافتن وجوه تفاوت و اشتراک آن‌ها و تاثیر پذیری آگاهانه و ناآگاهانه‌شان بر یکدیگر از نکته‌های کانونی این فیلم به ظاهر "شخصی" است که گاهی، ابعادی همگانی و اجتماعی نیز به خود می‌گیرد. سپیده فارسی در حال حاضر، هفتمین فیلم خود را با عنوان "خانه‌ای زیر آب" تهیه می‌کند که محصول مشترک آلمان، هلند، فرانسه و ایران است.

میهن از دست‌رفته

فیلم دوم ایرانی‌ای که در بخش پانورامای این جشنواره‌ی بین‌المللی به نمایش گذاشته می‌شود، فیلم کوتاهی از فیلمساز جوان ایرانی، آتوسا بنده قیاس‌‌آبادی است. این فیلم مستند که "ملک هزار کیلومتر مربعی خودم" عنوان دارد، داستان سفر یک ایرانی است که پس از ۱۷ سال زندگی در هلند به میهنش باز‌می‌گردد، تا قطعه زمینی را برای خود بخرد. جستجوی این زن در جهت یافتن قطعه زمینی مناسب، با سفر رئیس جمهور ایران، محمود احمدی نژاد، به سازمان ملل متحد مصادف می‌شود. آتوسا بنده قیاس‌‌آبادی که ۴۰ سال دارد و مقیم هلند است، در مستند "ملک هزار کیلومتر مربعی خودم"، به مسئله‌‌ی هویت فرهنگی در دنیایی که روند جهانی شدن در همه‌ی گستر‌ه‌ها با شتاب سرسام‌آوری به پیش می‌تازد، می‌پردازد و این پرسش را مطرح می‌کند که آیا بازیابی مهین ازدست‌رفته، امکان‌پذیر است؟

موضوع محوری جشنواره

اصولا موضوع محوری فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره‌ی امسال، پی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان