صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

ژرمن تییون، مردم شناس و از مشهورترین زنان بازمانده نهضت مقاومت فرانسه درگذشت

6 اردیبهشت 1387

ژرمن تییون، مردم شناس فرانسوی و متخصص الجزایر و فعال سیاسی دوره جنگ جهانی دوم که از مشهورترین شخصیت های بازمانده نهضت مقاومت فرانسه و یکی از زنان انگشت شماری بود که بیشترین تعداد مدال های مبارزاتی فرانسه دربافت کرده بود، روز شنبه 19 آوریل 2008 (31 فرئردین 1387) در سن 101 سالگی درگذشت. تییون بیش از آنکه به مثابه یک مردم شناس شهرت داشته باشد، آوازه خود را مدیون فعایت های سیاسی گسترده ای بود که در طول جنگ جهانی علیه فاشیسم انجام داد. وی که از سالهای دهه 1930 در الجزایر به کار میدانی و مطالعه جامعه این کشور مشغول بود، از ابتدای جنگ به نهضت مقاومت فرانسه پیوست و سالها در اردوگاه های کار اجباری فاشیسم اسیر بود. پس از جنگ، تییون به مبارزه خود در خدمت بهبود موقعیت انسانی ادامه داد و خصوصیت انسان شناسی او در آن بود که هر گز آن را از فعالیت سایسی جدا نمی کرد. چنانکه معتقد بود که موقعیت یک مردم شناس در رابطه با یک گروه مردم یا یک جامعه خاص، موقعیتی شبیه به یک وکیل در رابطه با موکلش است. در سالهای دهه 1950 و 1960، تییون نقش موثر و برجسته ای در دفاع از استقلال الجزایر و مبارزه با جنایات ارتش فرانسه از جمله شکنجه الجزایری ها به وسیله سربازان فرانسوی داشت.پس از پایان جنگ میز تییون یکی از چرهره های اصلی سازش و صلح میان الجزایر و فرانسه به شمار می آمد. تییون مبارزات خود را در سال های اخیر در حوزه زنان و دفاع از قربانیان زن در جامعه جدید ادامه می داد و به همین دلیل نیز در بسیاری از اخبار از مرگ او با عنوان مرگ یک مبارز فمینیست پر سابقه نام برده شد اما وی اغلب خود را صرفا یک «گلیست قدیمی » می نامید.

تزوتان تودوروف نویسنده و فیلسوف معروف فرانسوی که از سال 2004 به همراه شخصیت های دیگری چون کریستین برومبرژه، ژان لاکوتور و ژان دانیل، انجمنی برای حفظ آثار و قدردانی از خدمات ژرمن تییون و تاسیس کرده بود او را در آن واحد یک دانشمند و یک فعال سیاسی توصیف می کرد.

پایگاه اطلاع رسانی ناصر فکوهی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان