صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

مسوولیت اجتماعی جایگزین تامین اجتماعی ؟

منصوره شجاعی /عکس ها: مریم آموسا-1 تیر 1389

مدرسه فمینیستی- پنجشنبه 27 خرداد، مراسم رونمایی دوکتاب " گیل گمش در پی جاودانگی " سروده ملیح جودت آندای شاعر ترک زبان با ترجمه شهرام شیدایی ، و " آدم های بیرون از صحنه" رمانی از احمد حمدی تان پنار. ترجمه ارسلان فصیحی و ویراسته شهرام برگزارشد. روحی افسر مسول نشر "کلاغ سفید" و همکار و همراه همیشه شهرام ،به این بهانه مراسمی برگزارکرد تا ضمن معرفی این دو کتاب که پس از مرگ شیدایی شاعر ، نویسنده و مترجم که در پاییز گذشته در اثر سرطان مری درگذ شت به چاپ رسیده است ، از یکایک هنرمندان و اهل قلم و دوستانی که در زمستان 87 در حرکتی به یاد ماندنی با برپایی نمایشگاهی از آثار خویش در تامین هزینه های عمل جراحی شهرام یاری رسانده بودند، سپاس به عمل آورد.

در این مراسم که با خوشامد گویی و سپاس روحی افسر از همراهی و همکاری هنرمندان تجسمی ، اهل قلم و دوستان دیگرآغاز شد، عنایت سمیعی به بررسی دقیق و ادیبانه مجموعه شعر " گیل گمش ..." وترجمه شهرام شیدایی و ویژگی های آن پرداخت. سپس ویدیوی کوتاه و زیبای یادمان شهرام ساخته مسعود ناصری پخش شد. فرخ امیرفریار، به عنوان کتابشناس و منتقد، نگاهی اجمالی به روند ترجمه ادبیات وشعر ترکی در ایران کرد و از بی نیازی و بی توجهی شهرام به حضور در دنیای شهرت و تبلیغات یادکرد. ارسلان فصیحی مترجم رمان آدم های بیرون صحنه ضمن عزیزداشتن یادو خاطره شهرام که ویراستار این رمان نیز بوده ، به معرفی کوتاهی از این کتاب پرداخت.

پس از آن اسفندیار پورمقدم ، شعر کوتاهی را که تحت تاثیر حرکت سال گذشته هنرمندان در همراهی با شهرام شیدایی سروده بود، قرائت کرد. پخش صدای شاعر در بخشی از برنامه یادآورحضورجاودان اوبود.

سرانجام ، منصوره شجاعی ضمن سپاس از هنرمندانی که با حضور متعهدانه خویش سعی برجبران نبودو کمبود تامین اجتماعی داشته اند با ارائه متنی کوتاه نگاهی تحلیل گرانه به این حرکت داشت. در پایان مراسم روحی افسر با اهدای دوکتاب مذکور به هنرمندان (1) ، سپاسگذار یاری هایشان شد. در زیر متن سخنان منصوره شجاعی رادر مراسم یادشده می خوانیم.

ابتدا یاد میکنم از تمام کسانی که در زمستان سرد سال 87 درنبردی که شهرام ومرگ را دیگر نه فقط در قلمروشعرو ادبیات که درمیدانی به مساحت فاصله دونفس به هماوردخواهی واداشته بود در کنارش بودند و در کنارمان بودند.

یاد میکنم از دوستان دل نزدیک و غایب ازنظری همچون مهدی سحابی ، رضا سید حسینی ، علی محمد حق شناس ، فخری پرندشب ، مهشید محدود که یکی پس از دیگری در سالی که گذشت و بد و خوب اش را جایی دیگر حکایت کرده ایم ، از دست رفتند و تنهایمان گذاشتند.

ویاد میکنم از شوری که در آن سالٍ بیم و امید برای ماندگاری و حیات شهرام شعر و شرافت وطن ، برفضای هر حرکت کوچک و خرد اجتماعی ، فرهنگی ، هنری وحقوقی حاکم بود. وهم بدان شورو امید ما نیز درمیدان هایی صعب و سخت پای گذاشتیم و هرچند یارانی نه چندان کم را به هزاررنگ و درنگ از دست دادیم ،لیکن همچنان به یاد شیرین آن امید پا برچا مانده ایم.
وسرانجام عزیز میدارم ، حضور یاران هنرمند نقاش، عکاس و دوستان اهل قلم را که بی ذره ای دریغ ، آمدند ورشته کار دست گرفتند و قدرت سبز ٍمهر و همدلی را به رخ زرد اهریمن و عناد کوبیدند و ُمهرخویش بر پای این حرکت بدیع و نهاد
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان