صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

نظرخواهی مشاركت از فعالان مسایل زنان درباره چگونگی برخورد با انتخابات / نوروز

14 بهمن 1386

نوروز: نشست شاخه و كمیسیون زنان حزب با جمعی از فعالان جنبش زنان برگزار شد و طی آن زنان شركت‌كننده درباره مشاركت سیاسی زنان و نحوه مواجهه زنان با انتخابات مجلس هشتم، تبادل نظر كردند.

به گزارش خبرنگار نوروز، در این نشست، ابتدا «فخرالسادات محتشمی‌پور» رییس شاخه زنان مشاركت و سخنگوی مجمع زنان اصلاح‌طلب، به ارائه گزارشی از فعالیت و اهداف این مجمع پرداخت و گفت: نقطه قوت این حركت، پیوند قابلیت مدیریت زنان با فعالان سیاسی بود كه از یك طرف تجربه كار اجرایی و دانش تخصصی در حوزه زنان و از سوی دیگر تجربه كار تشكیلاتی و سیاسی در خدمت این جریان قرار گرفت؛ به نحوی كه در مدت كوتاهی همزمان ساماندهی تشكیلات و تدوین اهداف و برنامه‌های مجمع انجام شد.

وی افزود: در گام اول گفتگو و مذاكره با احزاب آغاز شد و زمینه‌سازی برای اقدامات مجمع و به طور مشخص پیگیری استراتژی سهمیه‌بندی 30 درصدی در دستور كار مجمع قرار گرفت و همچنین مجمع زنان اصلاح‌طلب در سراسر كشور شكل گرفت و به طور همزمان شناسایی زنان توانمند در استانها و مذاكره و چانه‌زنی با ستادهای ائتلاف برای پذیرش سهمیه 30 درصدی زنان را آغاز كردند.

محتشمی‌پور در ادامه برنامه‌های مصوب مجمع از جمله برنامه توانمندسازی زنان كاندیدا و نیز تدوین برنامه مجلس هشتم برای زنان را از مزیت‌های تشكیل مجمع دانست و گفت: هر چند افزایش تعداد زنان در مجلس هدف مقطعی ماست و برنامه‌های مجمع متمركز بر زمینه‌سازی و فراهم كردن امكانات برای این هدف است، اما مجمع بعد از انتخابات نیز با هدف افزایش مشاركت سیاسی زنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

پس از او، «شهیندخت مولاوردی» ازبرنامه مجمع زنان اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس سخن گفت كه بر اساس رویكرد روشنفكری دینی نگاشته شده است و اهداف آن عبارتند از استیفای كامل حقوق زنان ،تحقق عدالت جنسیتی ،نهادینه كردن نگرش جنسیتی در تمام سطوح تصمیم گیری ،توسعه دانش ،مهارت و افزایش بهره وری انسانی زنان ،توسعه مشاركت اقتصادی ،توسعه مشاركت اجتماعی و فرهنگی زنان و افزایش كیفیت زندگی زنان.

به این ترتیب پس از آنكه نمایندگان مجمع زنان اصلاح‌طلب از اقدامات این مجمع سخن گفتند، «فریده ماشینی» رییس كمیسیون زنان مشاركت، گزینه‌های پیش‌روی زنان و اصلاح‌طلبان را برشمرد و از حاضران خواست نظر خود را در مورد این گزینه‌ها اعلام كنند. اول اینكه با توجه به ردصلاحیت‌های صورت گرفته، اصلاح‌طلبان و زنان لیستی در انتخابات ارائه نكنند. دوم آنكه اصلاح‌طلبان لیست بدهند، زنان هم از آن لیست حمایت كنند بدون آنكه بحث سهمیه 30 درصدی را مطرح كنند چرا كه با توجه به ردصلاحیت‌های صورت گرفته، امكان تحقق سهمیه 30 درصدی برای زنان وجود ندارد و گزینه سوم اینكه اگر قرار بر ارائه لیست انتخاباتی شد، زنان بر اساس مطالبات خود به طور مستقل لیست دهند. وی همچنین از زنان حاضر در جلسه خواست به طور كلی دیدگاه خود را در مورد مقوله مشاركت سیاسی زنان و نسبت آن با جنبش زنان بیان كنند.

در ادامه جلسه، فعالان جنبش زنان دیدگاه‌های خود را در مورد مسائل مذكور بیان كردند. از جمله «محبوبه عباسقلی‌زاده»، تحریم انتخابات را گزینه بی‌فایده‌ای دانست كه بر اساس تجربیات گذشته نباید مورد توجه قرار گیرد. وی گفت: در 27 سال گذشته هر حزب و گر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان