صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

«مريم بختيار» معاون پژوهشی دانشكده علوم انسانی دانشگاه آزاد : كتب درسی مبتنی بر ارزش حجاب تدوين شود

15 تیر 1389

«مريم بختيار» معاون پژوهشی دانشكده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، در گفت‌‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خوزستان، با بيان اين مطلب گفت: حجاب يكی از ضروريات جامعه است، زيرا حق‌الله است و بايد اجرا شود كه برای رفع اين آسيب‌ راهكارهای مختلفی وجود دارد و تصحيح و تدوين كتب درسی مبتنی بر ارزش حجاب راهكاری عملی برای رفع آسيب بدحجابی در جامعه است.

وی با اعتقاد به اينكه مهم‌ترين وظيفه به گردن رسانه‌ها است، گفت: متأسفانه تاكنون هيچ برنامه كامل و جامعی در اين زمينه از طريق رسانه‌ها مشاهده نشده است.

بختيار ادامه داد: ما شاهديم رسانه‌هايمان زن‌های بی‌سواد و معتاد را با حجاب و زن‌های تحصيل كرده را با شكل و شمايل آن چنانی نشان می‌‌‌دهند.

معاون پژوهشی دانشكده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، بيان كرد: مطرح كردن زنان محجبه در صحنه‌های علمی به‌عنوان الگو و نهادنيه كردن فرهنگ حجاب از ديگر راهكارهای رفع آسيب بدحجابی در جامعه است.

وی اظهار كرد: در قرآن بيش از 10 آيه در مورد حجاب نازل شده است؛ مانند آيه 59 سوره مباركه «احزاب»، «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ یُدْنِينَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا»، «اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است» و يا برخی آيات سوره «نور» كه به طور مشخص در آنجا در مورد حجاب سخن به ميان می‌آيد.

بختيار گفت: در قرآن حجاب تنها به معنی پوشش نيست بلكه حجاب در رفتار و يا در گفتار نيز بيان شده است.

معاون پژوهشی دانشكده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، افزود: بنابراين به معنی‌ قرآن حجاب هم در ظاهر است و هم در باطن زيرا هدف از حجاب در قرآن نخست تزكيه انسان و به تبع آن تزكيه جامعه است و در نتيجه حجاب و عفاف هم شامل حال بانوان می‌شود و هم آ‌قايان.

وی در پاسخ به اين پرسش كه چرا تاكنون كمتر به بحث پوشش آقايان پرداخته شده است؟ گفت: شبيخون‌های فرهنگی، تبيين نشدن شايسته فرهنگ اسلامی، سياست‌های غلط فرهنگی، تساهل و تسامح به مسأله پوشش آقايان از جمله عواملی است كه باعث شده تا كمتر به بحث پوشش آقايان توجه شود.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان