صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

مجلسی برای زنان جهان، چراغی که به خانه روا نیست ... / توران ولی مراد

15 تیر 1389

شبکه ایران زنان: چندی قبل خبر تأسیس مجلس زنان جهان اسلام منتشر شد. هدف تشکیل این مجلس "رسیدگی به مسائل زنان و ایجاد پایگاه حمایتی برای این قشر در سراسر جهان" عنوان شد. این مجلس توسط مرکز امور زنان و خانواده ایران تاسیس می شود. اگر وظیفه اصلی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که نهادی دولتی برای خدمت رسانی به زنان ایران است، حل و رفع مشکلات زنان و توانمندسازی آن ها باشد، باید پرسید نقش چنین مجلسی در حل مشکلات زنان ایران چیست؟

شاید لازم باشد یک قدم عقب تر برویم و بپرسیم مشکلات زنان ایران چیست؟ روشن تر این که می خواهیم بدانیم مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری:

۱- مشکلات زنان ایران را چه می داند؟ به بیان دیگر هدف تشکیل و علت وجودی خود را چه می داند؟

۲- برای دستیابی به آن اهداف، چه نقشه راهی را جهت برنامه های کاری خود دارد؟

۳- برای رفع مشکلات زنان چه راهکاریی را در دستور کار دارد؟

۴- چه برنامه های هماهنگی را برای رسیدن به هدف دنبال می کند؟

۵- برای انجام برنامه های مورد نظر چه طرح هایی را دارد؟

مرکز امور زنان و خانواده در مصاحبه ها، کلیاتی را به عنوان اهداف خود مطرح کرده است که به خوبی روشن است اگر به مرحله عمل درنیایند در حد حرف باقی خواهند ماند. کلیاتی مانند:

"تحکیم، تعالی و تقویت نهاد خانواده منطبق بر موازین حقوقی و اخلاقی مبتنی بر ارزش‌های دین مبین اسلام، حفظ کرامت و شان انسانی زن در خانواده و جامعه و استیفای حقوق شرعی و قانونی آنان در همه عرصه‌ها، حضور فعال و موثر زنان در صحنه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در سطوح کلان، ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی جامعه به ویژه در حوزه زنان و خانواده و توانمندسازی زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار که در این زمینه کمیته کارآفرینی و اشتغال، ارائه برنامه های قابل قبول و مبتنی بر اخلاق و معنویت .. "(پایگاه اطلاع رسانی دولت) منبع

کدام مجموعه ای از طرح ها برای رسیدن به این اهداف در دست کار هستند؟ کدام طرح های اجرایی، قوانین حمایتی ارائه شده به مجلس، برنامه های فرهنگی و اجتماعی این اهداف را پی می گیرند؟ کدام طرح ها و برنامه هایی در جهت فرهنگسازی با نگرش انسانی با کرامت و شان انسانی زن در دست اجرا هستند؟ چه طرح هایی به صورت همه گیر و گسترده در جهت آموزش روابط صحیح بین فردی در خانواده و نهادینه کردن ارزش های اخلاقی در خانواده در دست اجرا هستند؟ کدام طرح های حمایتی جهت رفع خلاء های قانونی و فرهنگسازی به منظور دستیابی به اهدافی که برشمرده شده اند در دست اجرا است؟ مسائل و مشکلات زنان که می توان آن ها را برشمرد، مبحث دیگری است که فرصت دیگر می طلبد.

طرح های اجرایی هر یک به منزله قطعات کوچک یک جورچین (پازل) است که وقتی به طور صحیح در کنار هم قرار می گیرند نقشه اصلی نمایان می شود. در واقع هدف و سیاستگذاری با برنامه ها و طرح ها، تبیین می شوند و اگر مجموعه ای از طرح ها و برنامه های هماهنگ به جهت آن سیاستگذاری و هدف که گفته می شود به اجرا در نیایند حرف ها هر چند زیبا در حد حرف و شعار باقی می مانند. اگر از طرح ها و برنامه هایی که در جهت رسیدن به آن ها است خبری نباشد آن کلیات در حد شعار باقی می مانند. شعار های بدون برنامه حتی به عنوان سیاستگذاری هم نمی توانند قلمداد شوند.

ایجاد مجلس
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان