صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     دردسر جنسیت....  
 

به مناسبت روز جهانی کارگر /فقر خانواده های کارگری و تلاش مسئولان برای خانه نشینی زنان

طلعت تقی نیا-11 اردیبهشت 1387

افزایش افسار گسیخته تورم و گرانی کالاهای ضروری، نارضایتی اکثر خانوارهای ایرانی را باعث شده است. به گفته رسانه ها، خانواده های کارگری به دلیل به تعویق افتادن پرداخت دستمزد ماهیانه شان، روزهای سختی را سپری می کنند. بیش از سه چهارم کارگران کشور با حداقل دستمزد زندگی می کنند و این درحالی است که آنان با وجود افزایش ۲۰ درصدی حداقل دستمزدها، قادر به زندگی مناسب همراه با برخورداری از حداقل استانداردهای ضروری برای ادامه حیات نیستند.
لازم نیست که تحلیل گر مسائل اقتصادی و خبره در اعداد و ارقام باشی تا عمق مشکلات را دریابی. حتی مردم کوچه بازار به راحتی می توانند با نگاه به سبد در آمدها و هزینه های خود، به سادگی دریابند که حاصل آن همه شعارها و وعده ها، نامتعادل تر شدن هرچه بیشتر سبد درآمدها و هزینه هایشان است.

"کمیته دستمزد تهران" خط فقر را ۶۰۰ هزار تومان اعلام کرده، یعنی با افزودن نرخ تورم به این رقم ، می توان دریافت که هزینه یک خانواده چهار نفره، ۸۰۰-۷۰۰ هزار تومان است، آنهم صرفا برای ادامه حیات، نه زندگی انسانی و نه «حق و سهمی که انسان از زیستن دارد».

گسترش کارگران قراردادی و بیکار

سال گذشته سال شتاب فزاینده تعطیل شرکت های تولیدی ، کارخانه ها و افزوده شدن برگروه بیکاران بود. در روز جهانی اول ماه مه 86، کارگران هشدار داده بودند که امنیت شغلی در کشور در حال از بین رفتن است." عیدعلی کریم دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: «سال گذشته 100 واحد توليدی در استان قزوين تعطيل شد. بر اساس آمار وزارت کار و امور اجتماعی بيش از 80 درصد از کارگران قراردادی هستند که از بسياری مزايای قانونی کار محروم اند" (ايسنا 9/11/86)

«جعفر عظیم زاده»؛ عضو اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار ایران، سال 1386 را از بدترین سال ها برای کارگران عنوان می کند بنا به گفته عظیم زاده در مصاحبه اخیر خود: «50 هزار کارگر قراردادی ظرف این هفته ها اخراج شده اند. و از سوی دیگر در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد کارگران ایران با دو ماه تا دو سال تعویق، دستمزد خود را می گیرند، از عسلویه گرفته تا نیشکر هفت تپه، کیان تایر، و همه جا.» و به همین دلیل است که به نظر وی، در این شرایط بر شدت اعتراض ها و اعتصاب های کارگران و حرکت کارگران برای تشکل یابی افزوده شده است. مججوب رئیس خانه کارگر با اشاره به مشکلات نیروی کار می گوید: «نیمی از کارگران و بیکاران در کشور، جویندگان کار را تشکیل می دهند که این تعداد با خانواده هایشان متجاوز از 30 ملیون نفر می شوند.» (6 / 2 /87 کار و کارگر )

كارفرمایان به بهانه های مختلف بازسازي و تغيير ساختار، كارخانه ها را به طور موقت تعطيل و كارگران را به بيمه بيكاري معرفي می كنند.كارگران مشمول بازنشستگي سخت و زيان آور برای به سقف رساندن سنواتشان برخی بابت دو سال وحتی کمتر باقی مانده باید چند سال بیشتر کار کنند . در مشاغل سخت و زيان آور، كارگران براي بازنشسته شدن نياز به حداقل 20 سال كار مستمر و 25 سال كار دائم دارند.

ولي سؤال اينجاست كه چه كسي و چه قانوني باعث اخراج اين كارگران و بيكار شدن آنان شده؟! كدام قانون، كارگر قرادادي را به وجود آورده؟! كه پس از پايان قرارداد نيز هيچ امنيت شغلي براي او متصور نيست. چه حمایتی از كارگران اخراجی قرار دادی صورت می گیرد؟ تکلیف قانون کار و تغییر اصلاحیه آن به
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان