صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

پافشاری بر طرح غیرکارشناسانه ازدواج دانش آموزان دبیرستانی / مژگان مدرس علوم

25 تیر 1389

جرس: اظهارات و تصویب طرح ازدواج دانش آموزان دبیرستانی در حالی صورت می گیرد که با موجی از انتقادات گسترده کارشناسان و صاحب نظران این حوزه مواجه شده است .

در شرایط جامعه کنونی ایران که بسیاری از کارشناسان معتقدند که مسائل جوانان و امر ازدواج نیازمند مطالعات عمیق روانشناسانه و جامعه شناسانه است اما بسیاری از دولتمردان رواج ازدواج های دانش آموزی را بهترین شیوه برای مقابله با شیوع فساد و فحشاء می دانند.

در همین ارتباط محمد حاجی‌زاده، رئيس سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر از تصویب طرح انتخاب همسريابی ويژه دانش‌آموزان دختر دوره پيش‌دانشگاهی و تصویب طرح حجاب و عفاف در مدارس کشور خبر داد .این در حالی است که در خصوص شرایط و امکان ادامه تحصیل این دختران دانش‌آموز در دوره پیش‌دانشگاهی درصورت ازدواج توضیحی نداد و تصویب چنین طرح هایی را فقط در راستای جلوگیری از تهاجم فرهنگی ارزیابی کرده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برای ازدواج "موفق" باید در کنار بلوغ جنسی زمینه "بلوغ فکری" و "بلوغ اقتصادی" برای جوانان فراهم گردد.

محمد قيوم دهقاني عضو کميسيون اجتماعي مجلس با اشاره به وضعیت "کنونی" جامعه این طرح را به صلاح ندانسته و گفته: "بهتر است به جاي مطرح کردن مباحثي همچون رواج ازدواج موقت در سطح دبيرستان ها در اين زمينه فرهنگ سازي شود. و سوالم اين است کساني که بحث ازدواج موقت را مطرح مي کنند آيا حاضر هستند که دختر خودشان ازدواج موقت بکند؟ آيا به عواقب ناشي از اين امر براي يک دختر جوان انديشيده شده است؟"

پیش از این نیز حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش با استقبال از این طرح، تاکید کرده بود که این دانش‌آموزان پس از ازدواج باید در مدارس شبانه ادامه تحصیل بدهند.

ازدواج و "اخراج" دانش آموزان

طرح ازدواج دانش آموزان دختر در حالی مورد استقبال وزیر آموزش و پرورش قرار می گیرد که بر اساس آیین نامه های وزارت آموزش و پرورش دخترانی که پیش از سن هیجده سالگی و پایان تحصیلات متوسطه ازدواج کنند، از مدرسه اخراج می‌شوند و باید در مدارس شبانه مخصوص بزرگسالان ادامه تحصیل دهند.

وزیر آموزش و پرورش در حالی از ازدواج زود هنگام دانش آموزان حمایت می کند که می گوید دانش‌آموزان بعد از ازدواج باید در مدارس شبانه ادامه تحصیل بدهند. او دلیل این امر را چنین تشریح می کند: "تغییراتی در دختران بعد از ازدواج به وجود می‌آید که اختلاط آنها را با دانش آموزانی که ازدواج نکرده اند صلاح نیست." این در حالی است که اکثریت دانش آموزان رفتن به مدارس شبانه همراه با بزرگسالان را نوعی تنبیه و طرد شدن از جامعه می دانند.

قابل ذکر است گروهي از والدين ازدواج زودهنگام را یکی از دلائل ترک تحصیل دخترانشان می دانند.

فرشيد يزداني، مديرعامل سابق انجمن حمايت از حقوق كودكان در واكنش به اظهارات وزير آموزش و پرورش درمورد ازدواج موقت گفت: "به نظر مي‌آيد وقتي وزير آموزش و پرورش با آن همه وعده‌وعيدهاي قبلي،‌اين چنين نسبت به ازدواج دانش‌آموزان خشنود مي‌شود، درك و شناخت درستي نسبت به مسائل مربوط به كودك و حقوق آنها ندارد و ظاهرا چنين دركي حتي در ميان مديران ارشد كشور هم به چشم نمي‌آيد."

ضرورت "اخلاق" محوری مسئولین نظام

پیشتر نیز علي مطهري بحث ازدواج
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان