صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

بیمه زنان خانه دار به صف طرحهای نیمه کاره پیوست

25 تیر 1389

خبرگزاری مهر (لیدا ایاز): گروه اجتماعی: در حالی که وزارت رفاه در طرح بیمه زنان خانه دار مکلف به بیمه کردن سالانه یک میلیون زن شده این طرح به دلیل تامین نشدن بودجه نیمه کاره مانده تا آنجا که آمارها حاکی از بیمه شدن تنها 30 هزار نفر زن خانه‌دار آنهم در برخی استانها است.
صادق محصولی در آخرین اظهار نظر خود درباره بیمه زنان خانه‌دار گفته است که با توجه به تبصره 3 ماده 4 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی زنان خانه‌دار شهری در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد می‌توانند نسبت به برقراری بیمه اجتماعی با نرخهای 14، 18و 27 درصد که به صورت اختیاری انتخاب می‌کنند اقدام کنند این در حالی است که بیمه زنان خانه دار از جمله تعهدات دولت و وزارت رفاه برای تحت پوشش قرار دادن همه مردم است که تا کنون به دلیل اجرا نشدن برنامه های بیمه ای دولت در سالهای مورد تعهد نیمه کاره رها شد.

بر اساس اهداف برنامه های توسعه ای قرار بود زنان خانه دار با حمایت دولت و بودجه ای که برای بیمه شدن این قشر اختصاص می دهد، بیمه شوند تا این افراد که حقوق و مقرری خاصی ندارند با پرداختن حداقل سهم بیمه بتوانند از مزایای بیمه ای برخوردار شوند. اجرای طرح بیمه زنان خانه دار در قالب طرح بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد از 17 آذرماه سال 87 آغاز و طی آن زنان خانه دار بیشتر از 22 سال و کمتر از 60 سال مشمول آن شدند. زنان خانه دار مشمول این طرح با پرداخت حق بیمه 63 هزار و 416 ریال در هر ماه می توانند دفترچه بیمه درمان دریافت کنند و چنانچه زن خانه‌دار بخواهد تکفل فرزندان خود را داشته باشد باید به ازای هر فرزند حق بیمه درمان یاد شده را بپردازد.

همچنین بر اساس این طرح، درخواست برای متقاضیانی که دارای حداقل 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه هستند، بدون شرط سنی پذیرفته می‌شود و هر زن خانه‌داری که قصد دارد، تحت پوشش تامین اجتماعی قرار بگیرد، حداقل سابقه برای بازنشستگی اش، پرداخت 20 سال حق بیمه است. زنان خانه‌دار در هنگام مراجعه باید درآمد خود را که روزانه حداقل بین هفت هزار و 320 تومان تا حداکثر51 هزار و 240 تومان است به عنوان درآمد اعلام کنند، تا میزان نرخ پرداختی حق بیمه آنها محاسبه شود.

سه نرخ حق بیمه پرداختی 14، 16 و20 درصد در زمان مراجعه زنان خانه‌دار به آنها عرضه می‌شود که نرخ حق بیمه انتخابی 14 درصد شامل مزایای بازنشستگی و فوت پس از بازنشستگی، نرخ 16 درصد شامل بازنشستگی و فوت قبل و پس از بازنشستگی و نرخ 20 درصد نیز تعهدات بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی را در بر می‌گیرد.

بیمه ای بدون احتساب بودجه

بیمه زنان خانه‌دار در نخستین سال اجرا با بودجه دو ‌میلیارد ریالی به اجرا گذاشته شد اما با گذشت یک سال از عدم اجرای آن، مسئولان وزارت رفاه به دلیل اینکه برخلاف انتظارات بودجه بیشتری از سوی دولت به این طرح تعلق نگرفت از ادامه ندادن آن به طور مجزا خبر دادند به طوری که وزیر رفاه و تامین اجتماعی نیز در چند مصاحبه اخیراش در پاسخ به خبرنگاران اعلام کرده که زنان خانه دار از بیمه حرف و مشاغل آزاد استفاده و با پرداخت حق بیمه مقتضی خود را بیمه کنند. با این حال محصولی پاسخی در مورد دلایل اجرا نشدن طرحی که قرار بود بر اساس آن سالانه یک میلیون نفر زن تحت پوشش این بیمه قرار گیرند نداد، طرحی که به استناد آمار تا کنون تنها حدود 30 هزار ن
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان