صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گیزلا وارگا سینایی و فرح اصولی از نقاشی‌های زنانه گفتند

28 تیر 1389

گیزلا وارگا سینایی و فرح اصولی در مراسم افتتاح نمایشگاه شهره عدالت درباره نقاشی‌های این هنرمند و روند نقاشی زنان در ایران سخن گفتند.
به گزارش خبرگزاری مهر، گیزلا وارگا سینایی در افتتاح نمایشگاه شهره عدالت که روز گذشته، 26 تیر در نگارخانه مهروا برگزار شد، گفت: نقاشی‌های شهره عدالت من را به یاد شعرهای پروین اعتصامی می‌اندازد. خیلی از افراد درباره شعرهای او می‌گفتند راجع به چیزهایی محدود و کوچکی می‌نویسد اما به نظر من همین که بتوانیم زندگی را با زبانی شاعرانه و فضای زنانه و مادرانه بگوییم خیلی مهم است.

فرح اصولی، مینیاتوریست نوگرا و از معدود زنان نقاش ایرانی که آثارش در حراجی‌های بین المللی با استقبال مواجه است، درباره نقاشی‌های شهره عدالت گفت: جعبه تقسیم از این بابت نمایشگاه جالبی است که از زاویه زن باهوش خانه دار، کار شده است و از دید زنی تحصیل کرده و نکته بینی است که غصه‌دار است، دغدغه و حرف‌هایی برای زدن دارد و در اثری دیده می‌شود که هنرمند پدر و مادرش را هم مورد تحلیل خود قرار داده و به حریمی وارد شده که کمتر کسی به آن وارد می‌شود.

وی توضیح داد: اصلا اسم جعبه تقسیم به معنی همه انرژی‌های خانواده است که از این جعبه می‌گذرد و زن خانواده با نقش‌های مختلف این انرژی را تقسیم می‌کند و در آخر برای خودش چیزی باقی نمی ماند. در اثر دیده می‌شود زنی با دامنی فاخر و بلند قصد صعود و بالا رفتن را دارد اما همین دامن مانع صعود می‌شود. در تابلویی دیگر در فکر بودن زن که برای همه ما اتفاق افتاده و یا نجوای زنانه و گفتگویی که با خود دارد، به چشم می‌خورد.

این مینیاتوریست نوگرا در مورد فضای نقادانه آثار بیان کرد: یک هنرمند نقاشی می‌کشد و یک بعد مسئله را به نمایش در می‌آورد و بعد دیگر آن را بیننده باید با دید خود کامل کند و هر کس با نگاه خود موضوعات مطرح شده در نمایشگاه را می‌بیند و تنها جایی که باید و نباید ندارد همین هنر است.

شهره عدالت، برنده مسابقه "تابستان گرم و طولانی با هنر" آثارخود را برای اولین‌بار در نگارخانه مهروا به نمایش گذاشته است. وی در نقاشی‌هایش زن را در فضای خانه و محیط پیرامون با وقایعی که در اطرافش اتفاق می‌افتد به تصویر کشیده و هرگز قصد قضاوت و داوری ندارد بلکه می خواهد توصیفی از محیط اطراف و جامعه خود را بیان کند.

این نمایشگاه تا 30 تیرماه ادامه دارد و علاقمندان می‌توانند از این آثار در نگارخانه مهروا واقع در خیابان کریمخان، خیابان آبان جنوبی (شهید عضدی)، شماره 38 دیدن کنند.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان