صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

یک گزینه را انتخاب کنید: ازدواج موقت، دائم یا هر دو

مریم رحمانی-31 تیر 1389

مدرسه فمینیستی: ازدواج یکی از قراردادهای اجتماعی است که در جوامع مختلف در طی زمان های متفاوت اشکال گوناگونی به خود گرفته است، برای نمونه در ایران، در گذشته های نه چندان دور این خانواده ها بودند که برای فرزندانش همسر انتخاب می کردند، اما به تدریج با گسترش دانشگاه ها و افزایش سطح تحصیلات و مدرن شدن جامعه، جوانان نقش بیشتری در انتخاب همسر خود به دست آوردند تا جایی که امروز بسیاری از جوانان، به ویژه در شهرهای بزرگ، خود همسرشان را برمی گزینند. شاید بتوان ادعا کرد که این روند در بسیاری از کشورهای دیگر دنیا نیز کم و بیش همین مسیر را طی کرده است. اما در دوران معاصر با ظهور اینترنت و شکل گیری فضاهای مجازی، همسر گزینی به این فضا هم تسری پیدا کرده و نتیجه اش حضور انواع و اقسام سایت های ازدواج در اینترنت است. در سال های اخیر، سایت های ازدواج در ایران نیز شروع به کار کرده است، البته کمی متفاوت از همتایانش در دیگر کشورها.

سایت های ازدواج در ایران را می توان به دو دسته ازدواج دائم وازدواج موقت تقسیم کرد، هرچند در اکثر سایت های مربوط به ازدواج دائم، گزینه ای به نام ازدواج موقت هم تعبیه شده است. در ادامه سعی خواهم کرد به بررسی یکی از سایت ازدواج در ایران با نام «سایت ایران زندگی» که خود را سایتی برای ازدواج دائم معرفی کرده بپردازم و آن را با مشابه های خارجی اش مقایسه کنم.

پیش فرض سایت های همسریابی: «من مرد هستم»

برای ورود به سایت ایران زندگی کاربر باید در ابتدای ثبت نام، هدف اش را از ثبت نام وارد کند و گزینه هایی که برای تعیین هدف در نظر گرفته شده شامل سه گزینه یعنی: «ازدواج موقت»، «ازدواج دائم»، «ازدواج موقت و دائم» است. مرحله بعدی برای تکمیل ثبت نام در این سایت، وارد کردن آدرس منزل یا حدود آن، شماره تلفن همراه و ثابت، به اضافه ایمیل کاربر است، که این اطلاعات نیز برای تکمیل ثبت نام ضروری است. در حین ثبت نام به شما پیشنهاد می شود : «از اسامی مستعار که جنسیت شما را نشان دهد، استفاده کنید.» و در ادامه تذکر می دهد: «در صورتی که آدرس و مشخصات شما درست نباشد پروفایل شما توسط مدیر سایت تایید نخواهد شد». در حقیقت در این سایت ها کاربرهایی که می خواهند از امکانات این سایت استفاده کنند و ثبت نام کنند به شدت کنترل می شوند و در صورتی که ثبت نام فرد تایید نشود، کاربر تنها می تواند پروفایل اعضا را ببینید و نمی تواند با هیچ یک وارد گفتگو یا به اصطلاح چت شود.

هشدار «بخش پلیس»: مراقب باشید ما همه جا هستیم!

در این سایت، 2 بخش دیگر نیز با نام های «بخش مشاوه» و «بخش پلیس» در نظر گرفته شده است. قسمت پلیس شامل هشدارهایی برای جلوگیری از سواستفاده افراد است. لحن و طرز ارائه این هشدارها از همان ابتدا تداعی گر همان برخوردهای قهرآمیز همیشگی با مردم است . نکته جالب دیگر اینکه در این سایت و در تمام سایت های ازدواج دائم و موقت، پیش فرض همیشگی گزینه جنسیت، «من مرد هستم» در نظر گرفته شده است که این حاکی از غلبه روح مردسالاری در این فضاهاست، یعنی در این فضای مدرن اگرچه به زنان هم فرصت حضور داده شده، اما پیش فرض این است که مردان انتخاب می کنند و زنان انتخاب می شوند. در حالی که در سایت های مشابه در کشورهای غیر اسلامی (تا جایی که جستجو کرده ام) انتخاب جنسیت بر عهده
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان