صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

اظهارنظر جدید یکی از کارشناسان «ناشناس» جهان نیوز در مورد جنبش زنان: خود کم‏ بيني بر انديشه برخی مدافعان حقوق زنان حاکم است

3 مرداد 1389

جهان نیوز : به گزارش سرویس زنان جهان؛ یکی از کارشناسان حوزه زنان در مورد آسيب‏ شناسي دفاع از حقوق زنان در گفتگو با خبرنگار جهان گفت: جريان دفاع از حقوق زنان در کشور ما، از ويژگي‏هاي مثبتی، برخوردار است البته در صورتی که نظام به آن جهت دینی بدهد و در این حوزه به کار های قوی بپردازد.

وی در ادامه افزود: حاکميت نباید نگاه انفعالي به حوزه زنان داشته باشد زیرا این موضع مشکلات این حوزه را دو چندان می کند.

وی در ادامه افزود:برای آسیب شناسی حوزه زنان باید در مرحله اول به مسئله‏شناسي‏ها این حوزه پرداخت یعنی مسائل و مشکلات زن مسلمان و ايراني را شناسایی کرد هر چند که نگاه مسئله شناسانه ليبراليستي و فمينيستي، بر ذهن جامعه کارشناسي ‏ما حاکم شده و تاثیر خود را گذاشته است (که این موضع ناشی از نگاه غربی حاکم بر علوم انسانی است) و کارشناسان اجتماعی ما مسائل خود را از دريچه نگاه ديگران(غربی) تحليل کرده واولويت‏هاي پژوهشي، کارشناسي و برنامه‏اي خود را نيز بر همان اساس تنظيم می کنند.

این کارشناس خانواده با پر اهمیت دانستن شاخص سازي‏ها برای رشد و توسعه زنان گفت: امروزه‏ شاخص‏هاي استاندارد جهاني که توسط نهادهاي بين‏المللي ترويج و توصيه مي‏شود ملاک ارزيابي وضعيت زنان است و ملاک های که نه تنها کم‏تر مي‏توان نشاني از شاخص‏هاي بومي در تحليل وضعيت زنان مشاهده کرد بلکه نياز به تنظيم چنين شاخص‏هايي نيز چندان‏احساس نمي‏شود.

وی در ادامه اظهار داشت: با پذيرش چنين شاخص‏هايي، احساس حقارت و خود کم‏ بيني بر انديشه تحليل‏گران و مدافعان حقوق زنان در کشور غالب می شود زیرا چگونه می توان دو نگرش دینی و لائیک را با یک شاخص ارزیابی کرد شاخص هایی که کشور های غربی را با بحران اخلاق و خانواده مواجه کرده است .

هر چند که از نگاه خودشان، حائز بالاترین رتبه های رعایت حقوق و زنان و کودکان می شوند در صورتی که خشونت خانگی در این کشورها در صدر قرار دارد( به عنوان مثال،کشورهاي سوئد و نروژ با دارا بودن رتبه‏هاي اول با فروپاشي کامل خانواده مواجه‏اند،چنان‏که 55 درصد فرزنداني که در ساليان اخير در اين دو کشور متولد شده‏اند نامشروع‏و 63 درصد اهالي استکهلم داراي پيوندهاي توافقي خارج از چارچوب ازدواج مي‏باشند.)

وی با انتقاد از محور بودن غرب برای ایجاد تعاريف و مفاهيم بنيادين و کاربردي زنان گفت: تحليل وضعيت زنان بر اساس پذيرش مفاهيم و تعاريفي غرب در کشور های اسلامی بی معناست . چرا که مهم‏ترين نمود نفوذ و هجوم‏ فرهنگ بيگانه در حاکميت مفاهيم و آموزه‏هاي ديني است و پذيرش اين حاکميت ‏به معناي پذيرش چارچوب تحليلي است که ديگران براي ما تنظيم کرده‏اند. دیگرانی که جامعه اسلامی و ارزش های حاکم بر جامعه ما را قبول ندارند.

این کارشناس با تاکید بر اینکه، پذيرش مفاهيمي چون آزادي، برابري، نسبيت اخلاقي، فردگرايي و پذيرش‏تعاريف حاکم بر علوم اجتماعي کشور های اسلامی را به قهقرا می کشاند افزود: امروزه ضرورت دفاع فعال از شخصيت و حقوق زنان بيش از هر زمان ديگر احساس‏مي‏شود؛ زیرا مسائل اصلي و تأثيرگذار زنان در پشت هاله‏اي از نگرش‏هاي‏غلط جاهلانه و جامدانه پنهان مانده است و از طرفی اصلاحاتي که با نيت دفاع‏از زنان انجام مي‏شود بيش از آن که مفيد باشد بر آسيب‏ها این حوزه افزوده است.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان