صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

سازمانهای مسئول کودکان کار را رها کرده اند

3 مرداد 1389

مهر (گفتگو از سید هادی کسایی زاده): سهل انگاری و بی تفاوتی سازمانهای مسئول، عملکرد منفعل ستاد قضائی رسیدگی به کودکان کار، تشدید مجازات متکدیانی که کودکان را مجبور به تکدی گری می کنند و فرار از قانون با پوشش دستفروشی از مهمترین محورهایی بود که مسئولان بهزیستی و شهرداری بر آن تاکید داشتند.
به گزارش خبرنگار مهر، با آغاز فصل تابستان و افزایش تعداد کودکان کار، خیابان و متکدیان در معابر عمومی و سیستم حمل و نقل ریلی و جاده ای پایتخت هر یک از متولیان آسیبهای اجتماعی کلان شهر تهران مسئولیت را بر دوش نهاد دیگری گذاشته و از ساماندهی و جمع آوری این گروه از اقشار آسیب دیده اجتماعی شانه خالی می کنند.

خبرگزاری مهر با برگزاری نشستی با موضوع راهکارهای کاهش آسیبهای اجتماعی در پایتخت، چالش کودکان کار و خیابان، متکدیان و معتادان خیابانی را با مسئولان سازمان بهزیستی و شهرداری تهران به بحث و بررسی گذاشت که آن را ادامه می خوانید.

در این نشست فرهاد اقطار سرپرست دفتر مداخله و بازتوانی آسیبهای اجتماعی سازمان بهزیستی کشور و محمد جواد روزبهانی رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهر تهران دیدگاهها و راهکارهای خود را برای پیشگیری و مدیریت آسیبهای اجتماعی شهر تهران بیان کردند.

فرهاد اقطار گفته های خود را با اشاره به این موضوع که تعریف کودک کار با کودک خیابانی و کودک متکدی متفاوت است گفت: کودک خیابانی تا زمانی که در معابر اقدام به دستفروشی مثلا آدامس می کند کودک کار است و همینکه آدامس را روی زمین می گذارد می شود کودک خیابانی و اگر همان لحظه دستش را برای کمک جلوی شهروندان دراز کند می شود متکدی.

وی افزود: آمارهای جهانی حاکی از حضور بیش از 250 میلیون کودک کار و خیابان در سطح دنیا است که سنین زیر 15 سال را به عنوان کودک محسوب می کنند در حالی که اگر کودک را زیر 18 سال تعریف کنیم این آمار به بیش از 350 میلیون نفر می رسد.

10 سازمان مسئول مستقیم کودکان کار و خیابان و متکدیان هستند

سرپرست دفتر مداخله و بازتوانی آسیبهای اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مصوبه هیئت دولت به شماره "717/22/9/323" مورخ چهارم مردادماه 1384 گفت: در این مصوبه و ابلاغیه آمده است مسئولیت کودکان کار و خیابان و متکدیان از نظر جمع آوری و تجهیز فضای مناسب برای نگهداری موقت بر عهده شهرداری، امور معاضدتی و قضائی بر عهده وزارت دادگستری، اشتغال خانواده کودک بر عهده وزارت کار، تامین پزشک، پرستار و مکان درمانی بر عهده وزارت بهداشت، پوشش خدمات درمانی بر عهده سازمان تامین اجتماعی، اطلاع رسانی با هدف پیشگیری از آسیب کودکان کار و خیابان به خانواده ها بر عهده صدا و سیما و همچنین وظایفی هم بر عهده نیروی انتظامی، هلال احمر و کمیته امداد محول شده است.

وی افزود: در این مصوبه سازمان بهزیستی موظف شده است تا با همکاری شهرداری و انجمنهای خیریه و نیروی انتظامی مسئولیت کودکان کار، خیابان و متکدیان را برعهده بگیرد.

اقطار با بیان اینکه بیشتر کودکان کار و خیابان دارای خانواده هستند گفت: هیچ مرجعی به سازمان بهزیستی اجازه نمی دهد تا حضانت کودکان کار و خیابان را از خانواده ها سلب و بر عهده بهزیستی قرار دهد مگر در شرایط خاص که با رای و نظر وزارت دادگستری و نیروی انتظامی سرپرستی کودک به سازمان بهزیستی سپرده می شود.

خانواد
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان