صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

اشک و آه هدیه شبانه سیما به بینندگان است / ملودرام‌های تلویزیون بازنده جنگ با فارسی‌وان

9 مرداد 1389

خبرآنلاین (سمیه علیپور): صداوسیمایی که در محاصره شبکه‌های پرنفوذ و پرطرفدار ماهواره‌ای قرار گرفته در روزهای تابستان مجموعه‌ای از آثار ملودرام را راهی آنتن می‌کند تا اشک و آه و غم‌خواری انگیزه‌ای برای تماشای مجموعه‌های شبانه شود. در روزهایی که اخباری مبنی بر پخش هرشبی یک مجموعه غیرکمدی منتشر شده بود، کمتر کسی تصور می‌کرد، این آثار بتواند به محبوبیتی مشابه محبوبیت مجموعه‌های کمدی شبانه دست پیدا کند اما این اتفاق رخ داد. استقبال گسترده از «نرگس» به کارگردانی سیروس مقدم گزینهای به عنوان مجموعه شبانه غیرکمدی را برای برنامه‌سازان بیش از گذشته جدی کرد.

«نرگس» در روزهایی مطرح شد که اغلب مجموعه‌های کمدی به تقلب از دست یکدیگر روی آورده و حتی در موارد موفق نیز به دلیل تکرار بازیگران و سبک و سیاق مشابه، جذابیت خود را تاحدودی کاهش داده بودند؛ و این بار مجموعه‌ای ملودرام با طرح مسائل خانوادگی و گره‌افکنی‌ها و گره‌گشایی‌هایی متفاوت از کارهای کمدی، توانست میان مخاطبان نفوذ پیدا کند و راهکار تازه‌ای را پیش روی برنامه‌سازان قرار دهد.

این روزها نیز به سبک ساله‌ای اخیر نبض مجموعه‌های شبانه تلویزیون در دست آثار جدی و ملودرام است. تماشاگران تلویزیون، تابستان سال ۱۳۸۹ را با دو مجموعه «فاصله‌ها» به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و «زیر هشت» ساخته سیروس مقدم طی می‌کنند؛ و این جدای از مجموعه دنباله‌دار «تاوان» است؛ مجموعه‌هایی که قرار است محبوبیت آثار ایرانی را افزایش داده و تماشاگران را مجاب کند که به جای تماشای برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای تولیدات برنامه‌سازان ایرانی را تماشا کنند.

شبانه‌هایی برای تابستان ایرانیان

تولد مجموعه‌های ۹۰ شبی در صداوسیما همزمان با ساخت آثار کمدی شبانه بود. شبکه سوم سیما به عنوان شبکه‌ای پیشرو در این زمینه وارد میدان شد و تاکنون پرسابقه‌ترین شبکه در زمینه پخش مجموعه‌های شبانه محسوب می‌شود، اما رویکرد صداوسیما در زمینه پخش مجموعه‌های شبانه از چندی پیش تغییر کرده است.

سال ۱۳۸۵ نخستین مجموعه در فضای جدی به صورت شبانه روی آنتن رفت. «نرگس» نیازموده‌ای بود که بعد از پخش اثر، موفقیتی ثبت کرد. محبوبیت مجموعه‌های ملودرام شبانه این روزها و در شرایطی که دیگر نه مهران مدیری و نه رضا عطاران و نه مهران غفوریان کمدی‌های شبانه می‌سازند، بیش از هر زمانی خودنمایی می‌کند.

نتیجه همین محبوبیت، پخش همزمان دو مجموعه شبانه ملودرام از دو شبکه مختلف است؛ «فاصله‌ها» به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده از نهم تیر ماه روی آنتن شبکه سوم سیما و «زیر هشت» ساخته سیروس مقدم از بیستم تیر ماه برای نخستین بار از شبکه اول.

سیروس مقدم با نوع خاص آثارش، کارگردانی شناخته شده برای تماشاگران برنامه‌های تلویزیونی است. او از اواخر دهه ۷۰ در مقام کارگردانی خوش فکر وارد عرصه مجموعه‌سازی شد و بعد از «روزهای زندگی»، مجموعه «مسافر» را ساخت که با محبوبیت بالایی روبرو شد. براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته این مجموعه که به سفارش ستاد مبارزه با مواد مخدر ساخته شده بود به محبوبیت بالای ۸۰ درصد دست پیدا کرد.

مجموعه جدید مقدم با عنوان «زیر هشت» در فضایی متفاوت نسبت به دیگر کارهایش به خصوص مجموعه طنز «چاردیواری» که به کارگردانی او در نو
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان