صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

سرگردانی چهارصد هزار کودک افغان برای ثبت‌نام در مدارس ایرانی

11 مرداد 1389

ایلنا: اکرم خاتم، از فعالان حقوق کودک گفت: درحالی که تمام دانش‌آموزان ایرانی در حال ثبت نام در مدارس و انجام مقدمات آغاز سال جدید تحصیلی هستند، چهارصد هزار دانش آموزافغانی همچنان منتظر پیام تائید و مجوز دولت مبنی بر آموزش کودکان افغان در مدارس کشور هستند.

وی در گفتگو با ایلنا، گفت: کودکان افغان یک ماه بعد از شروع سال تحصیلی از وضعیت ادامه تحصیل خود در آن سال با خبر می‌شوند و ظاهرا مسئولین اموزش کشور روشن کردن وضعیت این کودکان سختی کشیده را در انتهای الویت های خود قرار می دهند، این درحالی است که لازم است این نحوه برخورد تغییر پیدا کند.
او با اعلام اینکه این کودکان که از امکانات تحصیلی و بهداشتی محروم هستند، روزانه در سطح شهر و خیابان‌های شهرها و روستاها به فال‌فروشی و سایر مشاغل سخت در کارگاه‌ها مشغول هستند که از حداقل امکانات و حقوق برخوردارند افزود: سال گذشته، تعداد محدودی ازاین دانش‌آموزان که مطابق با قانون به دلیل نداشتن مدرک هویت نمی‌توانستند وارد چرخه آموزش در مدارس ایرانی شوند بنا به تائید دولت توانستند در مدارس کشور ثبت نام کنند؛ اگرچه این تعداد تنها ده درصد کودکان لازم‌التعلیم مهاجر را تشکیل می‌دهد، آنان همچنان دل‌نگران و چشم به راه تایید مجدد حکم دولت مبنی بر ادامه تحصیل خود در سال جدید هستند.

اکرم خاتم با اشاره به آن‌دسته از کودکانی که طی سال های گذشته فرصت تحصیل در مدارس ایرانی را داشتند ادامه داد: عموما همه کودکان افغان در انتهای مهرماه یعنی یک ماه بعد از شروع سال تحصیلی از وضعیت ادامه تحصیل خود در آن سال با خبر می شوند و ظاهرا مسئولین اموزش کشور روشن کردن وضعیت این کودکان سختی کشیده را در انتهای الویت‌های خود قرار می دهند ،این درحالی است که لازم است این نحوه برخورد تغییر پیدا کند.

به گفته این فعال حقوق کودکان، کودکان افغان علاقه و تمایل زیادی به ادامه تحصیل دارند و تنها راه برای بهبود زندگی خود را در آموزش می‌دانند.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان