صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

زن فردا پرسید: چرا حجاب برتر برای زنان زندانی اجباری ست؟!

10 مرداد 1389

آنچه در خصوص عدم توجه به شأن حجاب برتر یعنی چادر می توان به آن اشاره کرد ، پوشش اجباری آن برای متهمان و مجرمان زن است .

به گزارش «زن فردا» چادر ؛ پوشش برتر زن مسلمان ؟ و یا … ، چادر پوششى که حجاب برتر نام گرفته و از یک سو به تمدن چند هزار ساله ایرانى برمی گردد و از سوی دیگر میراث گرانبهایى است که از دختر رسول خدا به زن مسلمان رسیده است .

این در حالی ست که در عصر حاضر و در جامعه کنونی ، ما شاهد بی توجهی به این امر مقدس بوده و می بینیم که چطور قداست چادر در پوشش اجباری زنان متهم گم شده است .

همان گونه که پوشش هر انسان از سویی نشان دهنده شخصیت اوست ، از سوی دیگر نیز هر شخصیتی پوشش خاص خود را می طلبد . به همین دلیل چادر و به اصطلاح چادری بودن نیازمند یک نوع تعهد بوده و باید شأن آن را حفظ نمود .

منیره نوبخت رئیس سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان در گفتگو با «زن فردا»، نیز ضمن اشاره به اهمیت حجاب و نقش آن در جوامع گوناگون در این خصوص گفته است: در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان به این مسئله بسیار پرداخته شده و این شورا خود یکی از منتقدین این امر بوده است .

پیشنهاد شورا این بود که پوشش چادر برای زنان متهم و زندانی الزام نباشد و در صورت تمایل خود زنان ، چادر استفاده شود . البته تعدادی از زنان نیز به دلیل عدم شناسایی کامل خواهان استفاده از چادر در دادگاهها و اماکن قضایی هستند .

نوبخت بیان داشته : بهتر است زنان با همان حجاب بیرونی خود در محافل قضایی حاضر گردند یعنی اگر پوشش آنها چادر بوده است با همان پوشش و اگر پوششی غیر از چادر داشته اند الزامی برای آن وجود نداشته باشد و اینگونه مسایل باید از طریق سازمان زندانها پیگیری و بررسی گردد .

فاطمه بداغی معاون حقوقی رییس جمهور در این خصوص به « زن فردا» گفت : آنچه در قانون به آن اشاره شده پوشش یکدست برای زندانیان است نه صرفاً چادر . به عقیده بنده باید این موضوع از طریق مسئولان امر پیگیری شود و پوشش چادر به صورت اجباری امر پسندیده ای نیست .

در واقع پوشش از جمله مسایل و موضوعات مهم فرهنگی است که به نوعی می توان آن را تبلور باورها و اعتقادات درونی انسانها دانست به ویژه در یک جامعه اسلامی و دینی که پوشش به هویت افراد شکل و جهت می دهد .

بنا بر این گزارش، در هر حال آنچه مسلم است و بسیاری از بزرگان ما نیز به آن پرداخته اند این است که حجاب و به خصوص چادر تنها یک پوشش نیست بلکه نماد باورها و گرایش های افراد است پس نمی توان باور داشت افرادی که به هر دلیلی به خود اجازه قانون شکنی می دهند و به عنوان یک متهم و یا مجرم معرفی می گردند با پوششی که نماد باور و اعتقاد درونی زنان ایرانی است در محافل قضایی حضور یابند و متأسفانه آنچه به جایی نمی رسد فریاد است…

اما متأسفانه هیچ یک از مسئولان مربوطه نیز حاضر به توضیح این امر نیستند و این یعنی بی توجهی به باور و اعتقاد درونی زنان ایرانی ، چرا که چادر برای زن محجبه ایرانی تنها یک پوشش نیست بلکه سازنده هویت و شخصیت اوست و زمانی که پوشش زنانی می گردد که اعتقادات ، ارزش های دینی و هویت فردی خود را به فراموشی سپرده اند ، جای سؤال است که آیا با وجود تمام تنگ نظریهایی که در مورد چادر و زنان چادری نه تنها در کشور خودمان بلکه در بسیاری از کشورهای غربی و اروپایی وجود دارد ، چادر پوشش مناسبی برای زنان زندانی س
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان