صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

گفتگو با آزاده دواچی: هویت تازه زن ایرانی سرکوب را نمی پذیرد

13 مرداد 1389

عصر نو (سامناک آقایی) : طی روزهایی اخیر بیست و یکمین همایش سالیانه بنیاد پژوهش های زنان ایرانی در پاریس با شرکت گسترده پژوهشگران اجتماعی و فعلان حقوق زنان از طیف های مختلف برگزار شد.در این همایش سخنرانان مباحث و دیدگاه های مختلف و متنوعی را در مورد حقوق و مبارزات زنان و جایگاه کنونی جنبش زنان در جنبش دمکراسی خواهی و همراهی و همصدایی با جنبش سبز در داخل کشور ارئه دادند. در پیوند با این مسئله با آزاده دواچی کنشگر حوزه زنان و عضو مدرسه فیمینستی گفتگویی انجام داده ام. وی که یکی از سخنرانان این همایش بود با تشریح بخشی از مبارزات جنبش زنان طی سال های اخیر، بر این باور است که: فعالیتهای زنان در طول سه دهه ی گذشته در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی هویت تازه ای از زن ایرانی را خلق کرده است؛ هویتی که سرکوب را نمی پذیرد و از آگاهی سیاسی،مدنی و اجتماعی بالایی دارد. آن چه در پی می آید متن کامل گفتگوی روز با این فعال حوزه حقوق زنان است.

اخیرا بیست و یکمین سمینار سالیانه بنیاد پژو هش های زنان ایرانی در پاریس برگزار شد، شما یکی از سخنرانان این همایش بودید، چه مباحثی به عنوان محورهای اصلی این همایش مطرح شد و کدام یک از بحث های ارئه شده بیشتر مورد توجه وتاکید قرار گرفت؟

موضوع اصلی کنفرانس مبارزات دموکراتیک زنان ایران بود و این مبارزات شامل مبارزات زنان ایران از انقلاب تا خیزش اجتماعی اخیر بود که حول محورهای متفاوتی مانند مذهب ، لائیستیه و نقش آن در جنبش های زنان و همینطورمبارزات طیف چپ جنبش زنان ودر چند مورد در جنبش سبز و جنبش زنان و راهکارهای پیشنهادی برای چالشهای جنبش اخیر بود. بحث های این کنفرانس عموما از جانب افرادی مطرح شد که سالها فعالیت سیاسی و حقوق زنان در خارج از کشور دارند اما بیشترین مبحثی که مورد تأکید قرار گرفت سرکوبهای دولت ایران درچند سال گذشته وبه ویژه در مورد زنان مطرح شد و مباحث راهکار برای ادامه ی مبارزات در شرایط کنونی و همچنین نقش زنان در این مبارزات بیشتر از مباحث دیگر مورد توجه قرار گرفت.

این همایش به طور کلی چه اهدافی را دنبال می کند؟ آیا مباحثی غیر از حقوق زنان نیز در آن مطرح شد؟

به طور کلی این همایش برای بیان دیدگاهها و مباحث مختلف پژوهشگران وفعالان حوزه های مختلف زنان در زمینه ی حقوق زنان در ایران است. و هدف آن طرح مسائل پژوهشی در حوزه ی زنان و پیداکردن راهکار برای جنبش زنان در داخل ایران ودر خارج از ایران است. شاید بتوان گفت عمده ترین هدف این کنفرانس در این سالی که برگزار شد ارتباط میان طیفهای مختلف فعالان حقوق زنان است که با توجه به اتفاقات اخیر از اهمیت زیادی برخوردار است.عموما تمرکز این کنفرانس بر مبحث حقوق زنان است و چون اکثر اعضای شرکت کننده فعالان و پژوهشگران در این زمینه هستند این زمینه بیشتر مورد تاکید قرار می گیرد.

در این همایش دیدگاه های مختلفی در خصوص مطالبات اصلی جنبش زنان مطرح شد، به نظر می رسد بین دیدگاه های فعلانی که عمدتا فعالیت های شان در داخل کشور بوده با فعالان خارج از کشور در مواردی تفاوت اساسی وجود داشته، تفاوت ها و یا اختلاف نظر را شما در چه موارد خاصی می بینید؟

بله دیدگاههای مختلفی در این کنفرانس مطرح شد که از طیفهای مختلف سیاسی و قومی بودند. لزوما حضور فعالان زن در خارج از ایران به معنای تفاوت با
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان