صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

مرزبندیها ی جنسیتی در حال فروریختن است!

13 مرداد 1389

وجود تفاوت در خصوص مشارکت زنان در جوامع مختلف امری طبیعی به نظر می رسد چرا که شرایط ، موقعیت و فرهنگ هر جامعه ای متفاوت است.

به گزارش «زن فردا»، در برخی از کشورهای توسعه یافته مشارکت زنان سیر صعودی داشته و در حال افزایش است مثل اروپای شمالی و آمریکا و در برخی دیگر این روند به شکل معکوس رخ داده است .

در واقع اشتغال یکی از اثرگذارترین موضوعات در بخش توسعه است که بدون توجه به آن ، روند توسعه تقریباً بی معنا می شود . آنچه که جهان این روزها بیش از پیش شاهد آن است، گرایش زنان به اشتغال و ورود به بازار کار بوده و این در حالی ست که نیمی از جمعیت جهان را نیز زنان تشکیل می دهند .

البته در خصوص اشتغال زنان به دو صورت می توان به مسئله پرداخت و آن را تبیین نمود : از یک سو می توان به بیان حکم مسئله و فتوای فقهای اسلام بسنده کرد و از سوی دیگر با نگاهی محققانه به مسئله نگریست اما با این وجود هم نمی توان به طور دقیق نگاه مبتنی بر اسلام را جدای از نگاه علمی دانست .

اشتغال زنان در ایران وضعیت خاصی را تجربه می کند

فرشاد جابری عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار «زن فردا» با بیان این مطلب ادامه می دهد : زنان ایرانی به دلایل گوناگونی خواهان اشتغال هستند ، ازجمله این عوامل می توان به دستیابی به پول (رفاه مالی) ، مشارکت اقتصادی ، مشارکت اجتماعی و رفع نیازهای درونی ، داشتن استقلال و دستیابی به امکانات مساعدتر برای کسب برخی جریانها در اجتماع مثل شغل معلمی که امکان ازدواج را افزایش می دهد اشاره کرد .

جابری ضمن اشاره به یکی دیگر از عوامل اثرگذار در گرایش زنان به اشتغال می گوید: با توجه به تمام عوامل ذکر شده در حال حاضر مسایل خاص خانوادگی مثل چشم و هم چشمی نیز باعث گرایش به اشتغال در زنان شده است که این عامل تا حدودی می تواند نگران کننده باشد .

زنان ؛ بیشترین متقاضی تحصیل اند
وی ادامه می دهد: بیشترین آمار متقاضی تحصیل زنان هستند و طبق یکی از آمارها ۶۷ درصد شرکت کنندگان در کنکور زنان می باشند و این نشان می دهد گرایش به کار و فعالیت در عرصه های اقتصادی و اجتماعی توسط زنان شدیدتر شده است .

جابری معتقد است : با وجود شدت گرایش زنان به فعالیت و کار متأسفانه توجه چندانی به این موضوع نمی شود و در صورتی هم که مورد توجه قرار گیرد بر اساس یک رویکرد علمی و آکادمیک نیست .

عمدتاً بر اساس نگرش های غیر علمی و حتی در برخی موارد مبتنی بر گرایش های سیاسی است که این امر خود موجب رشد جریان فمینیستی و بیان مطالبی نه چندان عقلانی و منطقی از سوی آنان می گردد .

در واقع سهل انگاری مسوولان موجب می گردد برخی جریانها از آب گل آلود ماهی گرفته و به سخن پراکنی بپردازند . همان گونه که گاهی اوقات اعتراض ها و تحصن هایی که تحت تأثیر همین جریان است به چشم می خورد .
وی همچنین در ایران به وجود فیلم ها و کتابهایی اشاره می کند که خواسته و ناخواسته موجب افزایش اینگونه گرایش ها شده و به طور نسنجیده به مسایلی می پردازد که شاهد عواقب آن هستیم .

بازنگری الگوها و الزامات استخدامی
جابری بیان می کند : با عنایت به این مسایل ضرورت توجه به این حوزه استراتژیک ، عینی است و در این رابطه لازم است الگوها و الزامات استخدامی از نظر علمی مورد بازنگری قرار گیرد . سطوح رو به رشد فعالیت اقتصادی زنان الگوهای پیچی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان