صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

منشور حقوق و مسئولیتهای زنان در نظام اسلامی تصویب شد

19 مرداد 1389

دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به تدوین و تصویب منشور حقوق و مسئولیتهای زنان در نظام اسلامی گفت: این منشور به تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس رسیده و در آن دولت موظف به اجرای منشور و شورای زنان مکلف به تهیه گزارش از روند اجرای آن شدند.

بتول محتشمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تدوین سیاستهای پیشگیری از همه نوع ظلم و خشونت خانگی و اجتماعی علیه زنان و کودکان و مقابله با آن از طریق اصلاح ساختارهای قانونی و قضایی گفت: تدوین این سیاستها از برنامه های امسال شورای فرهنگی اجتماعی زنان است.

دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به تدوین و تصویب منشور حقوق و مسئولیتهای زنان در نظام اسلامی گفت: این منشور به تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس رسیده که در آن دولت موظف به اجرای منشور و شورای زنان مکلف به تهیه گزارش از روند اجرای آن شدند.

وی با بیان اینکه این منشور با الهام از شرعیت جامع و معتدل اسلام و نظام حقوقی اسلام در مورد زنان با هدف تدوین نظام مند و یکجای حقوق و مسئولیتهای زنان تدوین شده است ادامه داد: به جز این منشور سندی نداریم که به صورت یکجا تمامی حقوق و مسئولیتهای زنان را احصا کرده باشد. تمامی عرصه های اجتماعی، سیاسی، حقوق فردی، انسانی، خانوادگی، فرهنگی و قضایی زنان در این منشور تنظیم شده و مبنای آن قرآن، سنت، قانون اساسی و اندیشه های امام و رهبر و بهره گیری از سند چشم انداز توسعه کشور است.

محتشمی با تاکید بر اینکه منشور حقوق و مسئولیتهای زنان می تواند منشا برنامه ریزی و تنظیم قوانین برای زنان باشد تاکید کرد: در این منشور با ادبیات عدالت جنسیتی به تفاوتهای جسمی و روانی زنان تاکید شده چرا که این تفاوتهای منشا تفاوتهای حقوقی نیز هست.

وی با بیان اینکه متاسفانه این منشور هنوز توسط دولت اجرا نشده، گفت: این منشور پاسخ به نیازهای فطری زنان بوده و با کنواسیونهای بین المللی مربوط به زنان متفاوت و کاملتر است چرا که آنها مبنا را بر تساوی زن و مرد گذاشته اند ولی اسلام مبنا را بر تعادل و عدالت جنسیتی قرار داده است.

محتشمی تصریح کرد: دستگاههای اجرایی برنامه های خود را به صورت کلان و بدون رویکرد مسائل جنسیتی برای زنان و مردان تهیه می کنند اما همیشه مسائلی مربوط به زنان است که مغفول واقع می شود. شورای زنان به منظور جلوگیری از سلیقه مداری تلاش می کند تا سیاستها و راهبردهای مربوط به زنان را ترسیم کند.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان