صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

مشكلات زناشويي ، تعصبات ناموسي و فشارهاي خانوادگي مهمترين عوامل خودسوزي زنان در كردستان عراق

24 مرداد 1389

خبرگزاری بین المللی زنان ایران :افزايش خشونت عليه زنان و خودسوزي در ميان آنان در كردستان عراق، منطقه‌اي كه از سال 1992به عنوان يك منطقه خارج از حاكميت دولت مركزي و تحت حمايت آمريكايي‌ها قرار داشته ، رهبران كرد را نگران كرده است.

خبرگزاری بین المللی زنان ایران : افزايش خشونت عليه زنان و خودسوزي در ميان آنان در كردستان عراق، منطقه‌اي كه از سال 1992به عنوان يك منطقه خارج از حاكميت دولت مركزي و تحت حمايت آمريكايي‌ها قرار داشته ، رهبران كرد را نگران كرده است .

به گزارش خبرگزاری ایونا ، روزنامه الشرق الاوسط نوشت : سازمان مبارزه با خشونت علیه زنان در یک کنفرانس مطبوعاتی در گزارشی آمارهای مربوط به خشونت علیه زنان را در شش ماه گذشته سال جاری اعلام کرد که بر پایه این آمار در شش ماه گذشته 59 مورد قتل، 207 مورد خودسوزی،1038 مورد شکایت، 671 مورد خشونت و 63 مورد آزار و اذیت جنسی در اقلیم کردستان به ثبت رسیده است.

مشكلات زناشويي، تعصبات ناموسي و فشارهاي خانوادگي، مهمترين عوامل خودسوزي زنان در كردستان عراق ذكر شده است.

به اعتقاد كارشناسان، جنگ و فضاي نظامي حاكم بر جامعه عراق، براي حداقل دو دهه، اثرات روحي و رواني سنگيني را به جامعه اين كشور غالبا با بافت مذهبي، تحميل كرده است.

از دست دادن همسر، آوارگي، زنداني شدن بدون ارتكاب جرم و بزه و بعضا مورد تجاوز قرار گرفتن در بازداشتگاهها و زندانها، بيشترين عامل تخريب‌هاي رواني را در زنان عراقي داشته است.

بر اساس گزارشهاي رسانه‌اي، سازمانهاي بين‌المللي، اخيرا تجاوز به زنان را در زندانهاي آمريكايي و عراقي، از سوي زندانبانان و بازجويان، بويژه بازجويان آمريكايي تاييد كرده‌اند.

آخرين آمارهاي ارائه شده رسمي، حكايت از آن دارد كه 35 درصد زنان عراقي همسران خود را در جنگ و خشونتهاي جاري از دست داده‌اند.

صدام حسين ديكتاتور بغداد، علاوه بر تحميل جنگي هشت ساله به ايرانيان و تجاوز به كويت و اشغال آن، بارها دست به كشتار جمعي و اعدامهاي سياسي غير نظاميان زد كه عمده‌ترين آن در سال 91 ميلادي و پس از پايان ماجراي اشغال عراق در شمال و جنوب عليه كردها و شيعيان رخ داد.

از سال2003 پس از اشغال عراق توسط نيروهاي آمريكايي و متحدانش، عراق به كانون تحركات القاعده تبديل شد كه عمليات انتحاري و انفجارهاي روزانه اين گروه، هربار گروهي از مردان اين كشور را به قتل رسانده و زنان بيشتري را بي‌سرپرست مي‌كند.

معاون کمیته مبارزه علیه خشونتهای خانوادگی در عراق اعلام کرد، بالا رفتن سطح آگاهی زنان میزان افزایش شکایات را در اقلیم کردستان نشان می دهد. مجلس اقلیم کردستان نیز چندین ماده دیگر را به منظور مبارزه با خشونت علیه زنان به قانون مبارزه با خشونت علیه زنان افزوده است.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت، چند ماده قانونی مهم به قانون مبارزه با خشونت علیه زنان افزوده شد از جمله اینکه زنان می تواند از هر کسی که علیه آنها با خشونت رفتار کند شکایت کنند و همچنین دستگیری متهمان باید ظرف مدت 24 ساعت صورت گیرد.

تاسیس یک مرکز برای نگهداری و مراقب از زنانی که با خشونت مواجه می شوند و قانونی جهت ممنوعیت ختنه زنان و مجازات کسانی که اقدام به این کار می کنند از دیگر ماده های است که به قانون فوق اضافه شده است.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان