صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

با خواندن اين كتاب از «جامعه شناسي جنسيت» بيشتر ياد مي گيريم

مریم نورائی نژاد-26 مرداد 1389

مدرسه فمینیستی: كتاب « جنسيت در زندگي روزمره» نوشته ماري هولمز استاد جامعه شناسي دانشگاه فليندرز استراليا است كه توسط محمد مهدي لبيبي ترجمه شده و نشر افكار آن را منتشر كرده است .

اين كتاب كه در بردارنده مقدمه دكتر ناصر فكوهي در ترجمه فارسي نيز هست ؛ شامل شش فصل « مردبودن و زن بودن تنها تفاوت جسمي » ، « يادگيري جنسيت و رفتار مطابق با آن در زندگي روزمره » ، « روابط جنسيتي در زندگي روزمره » ، « مقاومت در برابر جنسيت در زندگي روزمره » ، « آينده جنسيت » و « جمع بندي » است .
تمامي شش فصل كتاب با داشتن يك مقدمه به گونه اي مبسوط به موضوع اصلي فصل پرداخته و با ارائه خلاصه در انتهاي بخش ، مباحث جزئي فصل را مورد اشاره مجدد قرار داده است . هولمز با نگاه يك منتقد به مباحث مشروحه در كتاب به واقعيات بس جالبي در سراسر نوشته خود اشاره كرده و با ارائه مصداقهاي مختلف در سراسر كتاب به تشريح اين واقعيات جامعه شناختي در زندگي روزمره مي پردازد.

از جمله مفاهيم قابل تامل و جالبي كه در كتاب مورد اشاره قرار گرفته طرح « دنياي آبي و صورتي » است. او بدون اينكه قصد ارزش گذاري اين شرايط را داشته باشد به تشريح ريشه هاي جامعه شناختي اين طرح مي پردازدو نشان مي دهد كه همه ما با يادگيريهاي اجتماعي در زندگي روزمره مان از شروع كودكي تا زمان بزرگسالي ؛ در حال آموختن اين مسئله هستيم كه دنياي دخترانه را صورتي رنگ ببينيم و دنياي پسرانه را آبي .

نگاه منتقد اما تقريبا" خوش بينانه مولف به گونه اي در سراسر اثر او جاري است كه حتي به نام ايران نيز اشاره مي كند و از ورود پرتعداد و موفق دختران ايراني به عرصه آموزش عالي و دانشگاهي به عنوان يك تحول مثبت ياد مي كند و اميدوارانه اين تحول را شاهدي براي گسترش بيشتر برابري بين دختران و پسران مي داند.

استفاده از تعابير قابل بحثي چون « پدرسالاري خصوصي » و تغيير آن به « پدرسالاري عمومي » توسط هولمز جاي تامل و انديشه دارد. او معتقد است تغيير دنياي فعاليت زنان از چارچوب خانه به محيطهاي كاري و تجاري هر چند دربردارنده امتيازاتي براي قشر زنان بوده است اما نبايد از نظر دور داشت كه روابط قدرت در جامعه و سلسله مراتب آن همچنان مردانه است و زنان با تغيير در محيطهاي زندگي روزمره خود از خانه به بازار كار ؛ در واقع از يك نظام « پدرسالاري خصوصي » به وادي يك نظام « پدرسالاري عمومي » گام نهاده اند. به زعم او مردان قدرتمند در اين شرايط از پدران ، همسران و بعضا" برادران به قالب روسا، بالادستها و بعضا" ساير همكاران مرد درآمده اند و اين امر مي تواند نوعي تغيير شكل توزيع قدرت در جامعه و زندگي زنان باشد و نه تغيير ماهوي آن.

ماري هولمز از تغييرات رفتاري سخن مي گويد كه به سرعت در بسياري از جوامع و كشورهاي مختلف رخ داده است. از جامعه زمان ويكتوريا و سنتهاي آن مثالهاي متعدد فردي و اجتماعي مي آورد و نشان مي دهد كه رفتارهاي بسياري چه از جانب مردان و چه از جانب نظام ارزشي جامعه دچار تغييرات بسيار مثبت به نفع زنان و موقعيت فردي و اجتماعي آنان شده است.

او به مبهم شدن مرزهاي جنسيتي در اثر رشد و گسترش استفاده از تكنولوژي و همچنين قدرت زنان در به كارگيري اين فناوري در كنترل سرنوشت زندگي خانوادگي اشاره مي كند اما در نهايت خوانندگان را به سمت اين انديشه سوق مي دهد كه تكنو
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان