صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

روایتی تصویری از حضور رخشان بنی اعتماد در اکران خانه خورشیدش

گزارش: مریم رحمانی / عکس ها: علی کاوه-27 مرداد 1389

مدرسه فمینیستی:ساعت 6 بعد از ظهر روز 26 مرداد 1389، تالار بتهون خانه هنرمندان میزبان «حیات خلوت خانه خورشید» به کارگردانی رخشان بنی اعتماد بود. این برنامه را «انجمن تهیه کنندگان فیلم مستند ایران» برگزار کرد و این اکران با استقبال چشمگیری از سوی مردم روبروشد به گونه ای که بسیاری از افراد در فضای صمیمانه این جلسه ایستاده به تماشای فیلم پرداختند.

حیات خلوت خانه خورشید روایت خورشیدهایی است که اگر در جامعه عدالت اجتماعی وجود داشت فروغشان این چنین کم سو نبود. روایت زنانی است که اگر ngo ها زیر ضرب نگاه امنیتی قرار نداشتند می توانستند زندگی بهتری داشته باشند زندگی در خور یک انسان. حیات خلوت خانه خورشید روایت دو زنی است که جانانه قد علم کرده اند تا سایه یاری باشند برای زنانی ستمدیده و آسیب پذیر . دو زنی که می خواهند کرامت انسانی را در زنان معتاد شعله ور کنند. این فیلم روایت زنان قربانی است که می کوشد نگاه درستی به مخاطب درباره زنان معتاد به ارمغان آورد.

فیلم حیات خلوت خورشید درباره زنان معتادی است که به خانه خورشید به مسئولیت لیلی ارشد و سرور منشی زاده مراجعه می کنند. خانه خورشید اولین DCIتاسیس شده برای زنان معتاد در دروازه غار تهران است. فیلم روایت آسیب دیده ترین و بی پناه ترین زنان جامعه ماست . در این فیلم زنانی را می بینم که شوهران معتاد دارند و توسط آنها به اعتیاد سوق داده شده اند . در این فیلم می توان غمها و شادی های این زنان را دید. همچنین در این فیلم شاهد تلاش موسسان این DIC برای توانمندسازی این زنان و بازگرداندن زنان به زندگی هستیم. فیلم با تلخی گزنده و سوالات این زنان درباره حق خوب زندگی کردن که از آنها دریغ شده تمام می شود. بنی اعتماد فیلم رابه لیلی ارشد و سرور منشی زاده تقدیم کرده است.

بعد از نمایش فیلم منتفدینی که قرار بود به بحث و بررسی فیلم بپردازند به احترام لیلی ارشد و سرور منشی زاده جای خود را به این دو بزرگوار دادند تا درباره خاته خورشید و شرایط آن برای مخاطبین سخن بگویند. ابتدا رخشان بنی اعتماد از حاضرینی که در تمام طول نمایش فیلم ایستاده بودند تشکر کرد. خانم فیلمساز گفت فکر نمی کرده یک فیلم مستند با چنین استقبالی از سوی تماشاچی روبرو شود.وی در ادامه درباره تصمیم اش برای ساخت این فیلم گفت.

بنی اعتماد بیان کرد: من به همراه چند فیلم ساز دیگر قرار بود مجموعه با عنوان تهران من بسازیم و من خانه خورشید را انتخاب کردم .من به عنوان یک فیلمساز رسالتم نشان دادن ناهنجاری ها ست و دوست داشتم سختی های زندگی زنان معتاد و تلاش این دو عزیز را که علی رغم مشکلات زیاد به این کار سخت مبادرت ورزیدند نشان دهم. وی ادامه داد:به نظر من هرچقدر که مشکلات وجود داشته باشد اما اگر مردم تصمیم بگیرند به هم کمک کنند می توان بر این مشکلات تا حدودی غلبه کرد. در انتها نیز بنی اعتماد گفت: این فیلم را اول به این دو بزرگوار تقدیم کرده ام اما اجازه دهید این فیلم را به ستاره فرمانفرماییان بنیانگذار مددکاری در ایران تقدیم کنم که نمی دانم اکنون این ستاره در کجای این کره خاکی ساکن است. ستاره ای که جامعه ما به او دینی بزرگ دارد.

لیلی ارشد هم ضمن توصیح درباره این مرکز گفت: بیشتر این زنان در سنین پایین ازدواج کرده ا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان