صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

انتقاد دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش از لایحه حمایت از خانواده

29 مرداد 1389

ایلنا: دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش در رابطه با ماده 22، لايحه حمايت از خانواده كه به مسئله ازدواج موقت پرداخته است بيان كرد: مطرح كردن موضوع ازدواج موقت نيز در لايحه حمايت از خانواده كار درستي نيست و پرداختن به آن در لايحه حمايت از خانواده باعث فرهنگ‌سازي مي‌شود.

به گزارش ایلنا، فاطمه راكعي توضيح داد: در حال حاضر و قبل از تصويب اين ماده در لايحه حمايت از خانواده، اگر مرد و زني در ازدواج موقت صاحب فرزند مي شدند‏‌، مي‌توانستند براي طفل خود شناسنامه بگيرند و در اين رابطه قانون وجود داشته است بنابراين وجود اين ماده در لايحه اصلا ضرورتي ندارد.

وی تاکید کرد: ازدواج موقت معمولا پنهاني اتفاق مي‌افتد و به خاطر قبح اجتماعي كه دارد، هيچ‌كس حاضر نيست به آن اعتراف كند، بنابراين پرداختن به مسئله ازدواج موقت در لايحه حمايت از خانواده نه تنها مشكلي را حل نمي‌كند، بلكه باعث ترويج آن مي‌شود.

راكعي در رابطه با تقسيم مهريه به دو بخش متعارف و نامتعارف كه در لايحه حمايت از خانواده به آن پرداخته شده است، گفت: تقسيم مهريه به دو بخش متعارف و نامتعارف در واقع نوعي ورود به حريم شخصي افراد است.

دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش توضيح داد: اگر مردي تعهد مي‌كند كه مهريه‌اي را به زني بپردازد، خود را در اين زمينه موظف كرده و بر اساس شرع بايد مهريه‌ همسرش را به طور كامل بپردازد و قانون نبايد در اين زمينه به طور يك طرفه از مردان حمايت كند.
دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش همچنین معتقد است ماده مربوط به ازدواج مجدد و ازدواج موقت مردان در واقع به معناي قانوني كردن ازدواج مجدد و ازدواج موقت در جامعه است و وقتي چيزي قانوني مي شود تبديل به فرهنگ مي شود و در اين صورت بسياري از مرداني كه تا كنون به ازدواج مجدد و موقت فكر هم نمي كردند به سمت آن گرايش پيدا مي كنند چون آن را حق خود مي دانند.

راکعی گفت: در جلسه روزگذشته ائتلاف اسلامي زنان، كه بيشتر احزاب شناسنامه‌دار كشور چه اصلاح طلب و چه اصول گرا در آن حضور داشتند، لايحه حمايت از خانواده مورد بررسي قرار گرفت و اكثريت اعضاي اين ائتلاف اعتقاد داشتند كه ماده 23 لايحه حمايت از خانواده بايد حذف شود.

دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش ادامه داد: اكثريت اعضاي اين ائتلاف بر اين اعتقاد بودند كه مطرح شدن اين ماده در لايحه حمايت از خانواده كه در واقع نوعي اجازه به مردان براي اختيار كردن همسر دوم بوده به نفع زنان نيست.

راكعي گفت: با وجود آنكه موسي قرباني، عضو كميسيون حقوقي و قضائي مجلس شوراي اسلامي معتقد است كه اگر اين قانون حذف شود، ازدواج مجدد بي‌هيچ ضابطه و قانوني مي‌شود و هر مردي كه بخواهد مي‌تواند ازدواج مجدد كند ما معتقد هستيم بهتر است اين ماده حذف شود و شرايط به حالت گذشته بازگردد. چون اگر ازدواج مجدد بي‌ضابطه باشد بهتر آن است كه تبديل به قانون شود چون در اين صورت حتي مرداني كه اصلا به ازدواج مجدد هم فكر نمي‌كنند، وقتي مي‌بينند قانون از آنها حمايت مي‌كند، ممكن است به ازدواج مجدد فكر كنند و اين يعني ترويج يك فرهنگ غلط در جامعه.

گفتنی است لایحه حمایت از خانواده، هفته آینده در كميسيون حقوقي و قضايي مجلس مورد بررسی قرار می گیرد. لایحه 35 ماده ای حمايت از خانواده كه از جنجالي ترين لوايح در مجلس هفتم و هشتم است ت
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان