صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

اشرف گرامی زادگان: هرگز نبايد به مردان متاهل اجازه ازدواج مجدد داد

30 مرداد 1389

ايلنا: عضو هیأت مدیره انجمن حمایت از حقوق زنان با اشاره به لايحه حمايت از خانواده گفت: اين لايحه با عنوان به ظاهر جذابش مدت‌هاست دغدغه فكري و ذهني زنان جامعه شده است. اعتراض زنان به اين لايحه به جهت سه موضوع مهم در اين لايحه است: اجازه تعدد زوجات به مردان، ثبت ازدواج موقت و تصميم‌گيري در مورد مهريه زنان.
اشرف گرامي‌زادگان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايلنابا بيان اين مطلب ادامه داد: ماده 23 كه اجازه ازدواج مجدد را به مرد مي‌دهد متاسفانه فقط به خواسته مردان انديشيده و اينكه به اختيارات مردان در خانواده بيفزايد. اين ماده عاري از توجه به حقوق زنان است.

گرامي‌زادگان موارد برشمرده در اين ماده را كه 10 بند است از لايحه حمايت از خانواده سال 1353، برداشتي ناشيانه دانست و گفت: مواردي كه مي‌تواند موجبات طلاق را فراهم كند چرا براي آسيب بيشتر به زن از موارد اجابت خواسته مردان براي آزار بيشتر روحي و رواني زن استفاده شده است؟

نائب رئیس انجمن روزنامه نگاران زن تصريح كرد: بررسي علل شرايط زن و امكان حل و فصل آن، كه بايد هدف لايحه حمايت از خانواده باشد، به مستند درخواست مردان براي اجابت خواسته مردان و افزودن بر اختيارات انان تبديل شده است. در حالي كه ماده 1133 قانون مدني براي مردان كافي است. اين ماده در واقع اختيار كامل خانه و خانواده و طلاق را به مردان داده است، هر چند كه مواد ديگر قانون نيز در موضوعات ديگر به اختيارات مردان در خانواده افزوده است.
گرامي‌زادگان با تاكيد بر اينكه بايد نمايندگان مجلس نگاهي به اختيارات مردان در قوانين ديگر بيندازند، گفت: اين لايحه با اين ماده به خانواده آسيب مي‌رساند و زن را تنها و بي‌كس و بدون داشتن امكانات به رنجي مضاعف مي‌اندازد. انصاف نيست كه در مجلسي كه با لايحه‌اش عنوان مي‌كند كه عدالت را محور قرار مي‌دهد، حقوق زنان را ناديده بگيرد و ماده‌اي را مصوب كند كه نه تنها تضميني براي رعايت حقوق زنان در تبصره‌هايش نمي‌دهد بلكه هيچ تضميني هم براي بي‌توجهي مردان در مورد اين ماده اعلام نمي‌كند.

او گفت: بنابراين حذف ماده 23 به مصلحت نزديك‌تر است و نيمي از جامعه را كه با فرهنگ‌سازي اين ماده در آينده آسيب مضاعف مي‌بينند، نجات مي‌دهد.

گرامي‌زادگان ادامه داد: ماده 24 لايحه حمايت از خانواده، با پيشنهادي كه ارائه كرده است مهريه را كه توافقي دو طرفه بين زن و مرد در آغاز زندگي خانوادگي است و جنبه شخصي دارد به صحنه جامعه كشانده و چگونگي دريافت و پرداخت و تعيين ميزان آن را از زمره اقدامات دولت برشمرده است.

او با طرح اين سوال كه چه كسي مي‌تواند در رابطه ازدواج يك زن و مرد بگويد كه مهريه متعارف چيست و چه ميزان است؟ گفت: امري كه در يك جلسه گفت‌وگو بين دو خانواده قابل حل است و بي‌شك يا به توافق مي‌انجامد و يا ازدواجي صورت نمي‌گيرد، به صحنه اجتماعي كشاندن،‌نشان از دخالت دولت به حريم خصوصي خانواده‌هاست.

گرامي‌زادگان اظهار كرد: پسنديده نيست كه در لايحه دولت ملزم شود نه تنها مهريه‌هاي متعارف را مشخص كند و زوجين را ملزم به پذيرش‌آن، بلكه به قصد فرهنگ‌سازي، بنگاه‌هاي فرهنگي و رسانه‌هاي عمومي را ملزم به تبعيت از موضوعات مورد درخواست خود كند.

او افزود: فرهنگ‌سازي از طريق آموزش علمي است ولي دخالت كردن در تعيين مهريه به قصد كا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان