صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

لایحه حمایت از خانواده تعدد زوجات را ترویج می کند

31 مرداد 1389

خبرگزاری بین المللی زنان ایران : یک کارشناس امور زنان با بیان اینکه لایحه حمایت از خانواده به نفع جامعه به ویژه خانواده ها نیست اظهار داشت: این لایحه نه تنها تحکیم خانواده را به دنبال ندارد بلکه بنیان خانواده را می لرزاند و تعدد زوجات را ترویج می دهد.

به گزارش خبرگزاری ایونا ، مریم بهروزی کارشناس امور زنان در گفتگو با خبرگزاری زنان ایران در خصوص لایحه حمایت از خانواده اظهار داشت: با توجه به اقداماتی که برای اصلاح اين لايحه انجام شد قرار بود ماده 23 مربوط به تعدد زوجات حذف شود که ابتدا اين کار انجام شد و پز آن را هم در مصاحبه های خارجی داديم که مجلس به مطالبات مردم به ويژه زنان توجه می کند.

وی افزود: ولی هم اکنون جايگزينی برای آن در کميسيون پيش بينی شده است و 12 شرط برای ازدواج مجدد مردان در نظر گرفته شده است.

بهروزی خاطر نشان کرد: مسئله رعايت عدالت در اين لايحه حذف شده و در صورت تشخيص دادگاه مرد می تواند ازدواج مجدد کند. همچنين در اين لايحه نه احراز عدالت و نه تعهد به عدالت آمده است.

کارشناس امور زنان با تاکيد بر اينکه لايحه حمايت از خانواده تعدد زوجات را آسان و ترويج می کند گفت: اين لايحه به نفع جامعه به ويژه خانواده ها نیست.

وی تصريح کرد: اين لايحه نه تنها تحکيم خانواده نيست بلکه بنيان خانواده را می لرزاند، مبنی بر همین موضوع در مرحله اول پيشنهاد اصلاح اين ماده وگرنه حذف کلی آن را خواستاریم.

بهروزی اظهار داشت: اصل ازدواج بر تشکيل خانواده و بعد از آن تحکيم خانواده و ساختن جامعه پيش رو و موفق است ولی تعدد زوجات هدف از تشکيل خانواده را منتفی می کند.

کارشناس امور زنان ادامه داد: روح حاکم بر احکام اسلامی تک همسری است و از چند همسری می توان در موارد استثنا استفاده شود که این موضوع در اين لايحه ذکر نشده است و در سه جای قرآن نيز عدالت آمده است که در اينجا وجود ندارد و در بندهای شروط ازدواج مجدد اين لايحه نيز عدالتی وجود ندارد.

وی بيان داشت: نمايندگان مجلس پيش بينی می کنند 12 شرطی که برای ازدواج مجدد در لايحه حمايت از خانواده گنجانده شده در شورای نگهبان حذف شود که با اين اقدام چند همسری در ايران اسلامی آزاد و ترويج می شود.

بهروزی با بيان اينکه بايد اين شروط از همين حالا در مجلس حذف شود تصريح کرد: اگر اين شروط در شورای نگهبان حذف شود و مجلس تقاضای ابقای شروط را مطرح کند، لايحه به مجمع تشخيص مصلحت نظام فرستاده می شود.

کارشناس امور زنان با بیان اینکه ازدواج مجدد در اسلام نه واجب است‌، نه مکروه‌، نه حرام است و نه مباح بلکه رخص است، ادامه داد: به این معنا که اسلام این مسأله را برای شرایط خاص اجازه داده است و باید بررسی شود و شرایط کنونی کشور، شرایط خاص نیست، بنابراین نظر و درخواست ما اصلاح ماده 23 و 25 لایحه حمایت از خانواده است .

وی تصريح کرد: تعدد زوجات مباحی است که به دليل کمتر بودن تعداد زنان در معرض ازدواج از مردان در کشور ما ضرورتی ندارد ولی در اين لايحه آمده است.

بهروزی اظهار داشت: حضرت آيت الله طباطبايی (ره) در کتاب الميزان خود آورده است اگر ما حاکم اسلامی می داشتيم اين تعدد زوجات را منع می کرد تا اين ستم و گرفتاری برای خانواده ها نباشد.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان