صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

زهرا رهنورد در جمع بانوان قرآن پژوه: لایحه حمایت از خانواده اهانت به زن و مرد ایرانی است

2 شهریور 1389

کلمه: جعی از زنان قرآن پژوه به مناسبت ماه مبارک رمضان ماه نزول قران و خودسازی در دیداری با خانم دکتر زهرا رهنورد دیدار و گفتگو کردند.

در این نشست، زنان قرآن پژوه به بررسی زمینه های مختلف تاثیر گذاری قرآن مجید و آموزه های قرآنی بر روابط اجتماعی و انسانی در یک جامعه پرداختند و در ادامه ارتباط این آموزهای دینی با جنبش سبز، مورد بحث و امعان نظر قرار گرفت.

دکتر رهنورد در این دیدار در سخنانی ضمن تبریک ماه مبارک رمضان و میلاد امام حسن مجتبی اظهار امیدواری کرد در پایان این ماه مبارک تاثیر روزه داری را بر رفتار حاکمان در عمل مشاهده کنیم.

به گزارش خبرنگار کلمه رهنورد در ادامه خطاب به خانم های قرآن پژوه گفت: جنبش سبز جنبشی متکثر است و این تکثر را ما در درجه اول از آموزه های قرآن دریافت می کنیم که می فرماید: لااکراه فی الدین، در دین اکراه وجود ندارد یا وقتی می فرماید هر کس را به اندازه توانائیش مکلف می کنیم. یعنی هرفردی به اندازه شناخت و توانائیش مکلف است و این بدان معناست که در کنار ایات و آموزه های دیگر اسلامی و قرآنی هرگونه اجباری مخالف آموزه های دینی است و ما با الهام از همین آموزه ها تنوع و تکثر را معنا می کنیم. مهم اینست که بتوانیم مطالعات قرآنی خود را در عمل پیاده کنیم نه اینکه بنابر میل و تعصب های خودمان با انسان های دیگر روبرو شویم.

این استاد دانشگاه وقرآن پژوه کشور در ادامه گفت: در قرآن کریم واژه های خدا ومردم، آغاز و انجام چیدمان قرآنی است. همین نکته اهمیت مردم، نقش و جایگاه مردم را مطرح می کند مردم همانهایی هستند که دست خدا با آنهاست، حامی آنها خداست (یدالله مع الجماعه) آنگاه شما می بینید حاکمیتی که ادعای دین ودینداری دارد چگونه جمعیت های میلیونی را در خیابان سرکوب می کند و فرزندان مردم را در زندان ها شکنجه و اعدام می کند و یا با لایحه من در آوردی بنام لایحه حمایت از خانواده کمر به انهدام خانواده های این ملت می بندد. آنقدر به مردان در این لایحه حمایت از خانواده اهانت شده که گویی مردان کشور ما فقط شخصیتشان شهوت است و زنان ما فقط منتظرشوهر هستند. باید به آنها گفت کدام یک از شما حاضرید این لایحه حمایت از خانواده در مورد خانواده خودتان اعمال شود؟ حاکمیت حاضرند دخترشان صیغه شوند یا خانم های نماینده مایلند به جرم اینکه از صبح تا شب مشغول فعالیت های اجتماعی هستند همسرانشان زن چندم بیاورند چه ازدواج دائم کنند و چه ازدواج موقت؟

رهنورد تاکید کرد: برای همین است که معتقدم لایحه حمایت از خانواده اسم بی مسمایی است و در واقع لایحه اهانت به خانواده است که اولا این لایحه تخریب خانواده است و دوما این لایحه ای است ضد ملی، هم اهانت به مردم و هم اهانت به زن در آن مندرج شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: درباره حجاب که به آن اشاره کردید همانطور که شما متفق القول از قرآن مجید دریافت کرده اید این آیات خطاب به آنانیست که عشق و ایمان به این لباس دارند. باید بدانیم که اصولا اجبار با عشق و اختیار در تضاد ابدیست واجبار و خشونت لجاجت به دنبال دارد. باید دست از خشونت نسبت به زنان و جوانان برداریم و کارهای فرهنگی را سرلوحه خود کنیم و انتخاب را به دست مردم بسپاریم.

رهنورد با اشاره به روایت تاریخی لحظه وداع پیامبر با امت در مسجد گفت: پیامبر در آن صحنه ی زیبا ا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان