صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

نقد مریم بهروزی بر سخنان لاله افتخاری: لایحه‌ حمایت از خانواده لایحه ای غلیظ برای ازدواج مجدد آقایان!

2 شهریور 1389

زن فردا: در طول سالهای اخیر لوایح مربوط به ازدواج ، مهریه ، طلاق و مسائلی از این دست با هدف کاهش تنش های خانوادگی ، پرونده های قضایی و آمار زندانیان به گونه ای تهیه و تصویب شده است که از مسئولیت ها و تعهدات زوج کاسته شده که به اعتقاد کارشناسان، این امر در کنار مسائل مختلف اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی به افزایش طلاق و سستی بنیان خانواده ها دامن زده است.

تصویب لایحه حمایت از خانواده در حالی روزهای آخر انتظار برای تصویب نمایندگان را سپری می‌کند که موضوع ازدواج مجدد مردان و شرایط آن بحث های زیادی را در بین مجامع مختلف، کارشناسان و صاحبنظران مسائل اجتماعی و زنان به همراه داشته است.

به گزارش «زن فردا» و به نقل از «فردا»، شرایط عنوان شده برای ازدواج مجدد با مخالفت شدید غالب چهره‌های فعال در زمینه حقوق زنان از طیف های مختلف سیاسی روبرو شده و این در شرایطی است که نمایندگان زن مجلس خود از حامیان این لایحه و مسائل عنوان شده پیرامون این موضوع هستند.

لاله افتخاری ، سخنگوی فراکسیون زنان مجلس عنوان کرده است اصولگرایان رقیق با این لایحه مخالفند، اعضای فراکسیون زنان نظراتشان را در روز رای گیری بندهای لایحه عنوان می کنند ولی اکثریت با این لایحه موافقند.

وی همچنین مدعی شده است در شرع مقدس شروطی برای ازوداج مجدد مردان نیامده و به طور قطع نمایندگان متعهد و مسلمان مجلس که بسیاری از آنها از علما و آگاه به دین هستند این شروط را قبل از اینکه لایحه به شورای نگهبان ارسال شود حذف می کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فردا ، ۱۰ شرطی که برای ازدواج مجدد آقایان در این لایحه عنوان شده عبارت بود از ؛ رضایت همسر اول، عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی، عدم تمکین زن از شوهر مطابق با حکم دادگاه، ابتلای زن به جنون یا امراض صعب العلاج، محکومیت قطعی زن در جرایم عمدی به مجازات یکسال زندان یا جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت منجر به یک سال بازداشت شود، ابتلای زن به هرگونه اعتیاد مضر به حال خانواده به تشخیص دادگاه، سوء رفتار یا سوء معاشرت زن به حدی که ادامه زندگی را برای مرد غیر قابل تحمل کند، ترک زندگی خانوادگی از طرف زن به مدت ۶ماه، عقیم بودن زن و غایب شدن زن به مدت یک سال که البته تا قبل از اصلاح مجلس دو شرط تمکن مالی و رعایت عدالت برای ازدواج مجدد مردان پیش بینی شده بود.

این در حالی است که که ۱۰ شرط عنوان شده برای ازدواج مجدد آقایان خود محل ایراد مخالفان این لایحه بوده ، چرا که ایشان اعتقاد داشته اند که شروط عنوان شده با نگاه مردانه در نظر گرفته شده و تنها این موضوع را برای آقایان تسهیل می کند و حامی حقوق زنان نیست.

مریم بهروزی دبیر کل جامعه زینب نیز با انتقاد جدی از رفتار زنان مجلس در قبال این لایحه یادآور شده است : زنان مجلس خود با این لایحه موافقند و به همین دلیل مخالفتی را با موضوع ازدواج مجدد از خود نشان نخواهند داد.

وی تأکید می کند این لایحه تعدد زوجات را آسان و ترویج می کند و این موضوع در نهایت به نفع خانواده و جامعه نیست چرا که در آن هیچ اشاره ای به مسئله رعایت عدالت نشده و و احراز عدالت و تعهد نیز عنوان نشده است و مرد تنها با نظر دادگاه می تواند ازدواج مجدد کند.

به اعتقاد دبیر کل جامعه زینب این لایحه نه تنها تحکیم خانواده نیست بلکه بنیان خانواده را می لرزان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان