صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

کمپین یک میلیون امضاء : از نقد قدرت تا تغییر استراتژی

آزاده دواچی-4 شهریور 1389

مدرسه فمینیستی: در آستانه ی چهارمین سالگرد تشکیل کمپین یک میلیون امضاء هستیم جنبشی که پس از تجمع اعتراض آمیز زنان در 22 خرداد 1385 و در نشست ها و گفتگوهای بعد از آن شکل گرفت. این کمپین در مدت کمتر از دو سال به یکی از شناخته شده ترین حرکت های مستقل زنان ایران تبدیل شد و آوازه ی شهرت اش حتی به فرای مرزهای ایران رفت. هم اکنون نیز در بسیاری از نقاط دنیا فعالان این جنبش در حال جمع آوری امضاء و معرفی آن به جهانیان می باشند . اصل کمپین یک میلیون امضاء بر پایه ی جمع آوری امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز است . هرچند جنبش و تکاپوی زنان برای کسب حقوق برابر تازگی ندارد و بیش از صدسال است که زنان ایرانی برای رسیدن به حقوق و برابری جنسیتی در تلاشند ؛ اما در چند سال اخیر این کمپین تشکیل شد تا به طور خاص قوانین تبعیض آمیز را نشانه بگیرد و برای بهبود در وضعیت زنان بکوشد. فعالان این کمپین در سراسر ایران به جمع آوری امضاء مشغول شدند، در بسیاری از شهرستانها هم کارگاههای کمپین برای معرفی و تغییر در قوانین تبعیض آمیز تشکیل شد و نتیجه ی همه ی این تلاشها برگزاری و معرفی کمپین در بسیاری از شهرستانهای ایران و حتی خارج از کشور بود. با همه ی این فعالیت ها و با اینکه تمامی فعالان کمپین از شیوه گفتگو و روش چهر ه به چهره برای جمع آوری امضاء استفاده کردند ،هنوز مدتی از تشکیل کمپین و مراحل جمع آوری امضاء نگذشته بود که دستگیری اعضآی آن آغاز شد و از همین جا بود که دولت مخالفت خود را با این کمپین بیش از پیش نشان داد . در یک سال اخیر هم برخی از کنشگران کمپین بازداشت شده و یا به قید وثیقه آزاده شده اند. بسیاری از آنان ناچار به ترک ایران شده اند و همه ی اینها مشکلاتی است که پس از گذشت چهار سال هنوز کمپین با آنها دست و پنجه نرم می کند.

کمپین یک میلیون امضاء ؛ جمع آوری امضاء و معرفی قوانین تبعیض آمیز

کمپین یک میلیون امضاء از تکنیک ها وروش های متفاوت بسیاری بهره برد که بکارگیری هر کدام از این تکنیک ها حرکت کمپین را به عنوان جنبشی فراگیر چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی ممکن ساخت. گرچه بعضی از فعالان حقوق زنان و بعضا برخی از فعالان دیگر جنبش ها در داخل و خارج از کشور مرتبا و از همان ابتدا و حتی تا اکنون هم کمپین را نقد کرده و آن را حرکتی بی هدف و بی نتیجه و مماشات جو می دانند؛ اما باید گفت که بکار گیری هر کدام از تکنیک ها نه تنها به جنبش زنان بلکه به بالابردن آگاهی های عمومی آحاد جامعه نیز کمک کرده است .

1- درگیر کردن اقشار مختلف مردم و طرح مطالبات همگانی : یکی از رموز موفقیت یک جنبش در نظر گرفتن توده های مردم و توجه به خواست های تمامی اقشار اجتماع است. جنبشی موفق است که این مزیت را حفظ کند و برای نگهداری و بسط آن نیز تلاش نماید . یکی از مواردی که کمپین را موفق ساخت نگاه به کل قوانین بود که در زندگی هر زنی وجود داشت، به این ترتیب تنها به یک طبقه یا دسته ی خاص اجتماعی محدود نمی شد، بلکه قوانینی را به بحث گذاشت که در زندگی تمامی زنان و از هر طبقه ی اجتماعی درآن گنجانده می شد.

این نوع توجه به اقشار مختلف زنان که به ندرت در برنامه ی عمل گروههای زنان اتفاق افتاده بود برای اولین بار در سطح گسترده فرصت حضور یافت. در واقع باید گفت که نقدی که از گذشته همیشه به فضاهای جنبش زنان در ایران و
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان