صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

فاطمه راکعی: ماده 23 با تجويز چندهمسري موجب ازدواج‌گريزي دختران مي‌شود

5 شهریور 1389

ایسنا: دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش با اشاره به اينكه الزام ثبت ازدواج موقت، زمينه رواج آن را در جامعه فراهم مي‌كند، ضمن تاكيد بر ضرورت حذف ماده 22 لايحه، خاطرنشان كرد: اين ماده سبب از بين رفتن قبح اجتماعي ازدواج موقت در جامعه و سست شدن بنيان خانواده مي‌شود.

فاطمه راكعي در گفت‌وگو با خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اينكه ازدواج موقت امروز هم به صورت نه چندان علني و در بسياري از موارد به صورت پنهاني صورت مي‌گيرد، تاكيد كرد: با تصويب اين ماده شرايط براي رواج و ترويج آن مهيا مي‌شود و اين وضعيت، راه را براي سوء استفاده‌هاي فراوان باز مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه عده‌اي معتقدند الزام ثبت ازدواج موقت، اين موضوع را تحت كنترل اجتماعي قرار مي‌دهد، گفت:‌ در صورت تصويب اين قانون، شرايط موجود در غرب، با برند اسلامي در كشور به وجود مي‌آيد.

سه شرط ذكرشده در ماده 23، به هيچ وجه قابل احصاء نيست

راكعي در ادامه، با تاكيد بر ضرورت حذف ماده 23 لايحه كه ناظر بر ازدواج مجدد است، گفت: در صورتي كه به هر دليل امكان حذف اين ماده نباشد، دست كم بايد بندهاي 2، 3 و 7 لايحه حذف شود و نيز، عبارت مبني بر لزوم رضايت همسر اول، در هر شرايط ديگري، در اين ماده قيد شود.

وي ادامه داد: اين سه بند ناظر به سه شرط از شروط 10 گانه ازدواج مجدد است كه به هيچ وجه قابل احصاء نيست و تنها امكان سوء استفاده براي مردان را فراهم مي‌كند.

اين نماينده سابق مجلس با اشاره به اينكه اين سه شرط شامل عدم قدرت همسر اول به ايفاي وظايف زناشويي، عدم تمكين زن و نيز سوء رفتار و يا سوء معاشرت همسر اول است، افزود: اين موارد كاملا نسبي است و اثبات آن غيرممكن است.

تجويز چندهمسري موجب ازدواج گريزي دختران مي شود

وي افزود: ماده 23 فعلي بازگشتي ناقص، نصفه نيمه و ناشيانه از ماده 16 قانون حمايت خانواده مصوب 1353 است و با توجه به اقتضائات و واقعيات موجود جامعه و نيز تحولات عصر حاضر، نمي‌تواند قانون جامعي باشد.

راكعي همچنين اقدام كميسيون قضايي مبني بر همتراز دانستن اجازه همسر اول با 9 شرط ديگر را نادرست دانست و تصريح كرد: در صورت حذف نشدن اين ماده و يا اصلاح آن به شكل يادشده، در نهايت آنچه به تصويب مي‌رسد، تجويز چند همسري به صورت مطلق و بدون هيچ قيد و شرط خواهد بود كه اين مساله به ازدواج گريزي دختران جوان و معضلات بيشتر اجتماعي و فرهنگي دامن خواهد زد.

معضل مهريه‌هاي سنگين با دخالت دولت و قانون‌گذاري قابل حل نيست

دبيركل جمعيت زنان مسلمان نوانديش در بخش ديگر سخنانش، در مورد ماده ناظر بر مهريه نيز اظهار كرد: در حالي كه نمايندگان با مطرح كردن مواد قانوني همچون ماده 22 و23 لايحه حمايت از خانواده، نوعي بدبيني توام با احساس ناامني را در ميان خانواده‌ها و به ويژه دختران جوان دامن مي‌زنند، مطرح شدن قوانيني براي محدودكردن مهريه كه در نظر بسياري از خانواده‌ها تنها اهرم قدرت نزد زنان است، موثر به نظر نمي‌رسد.

راكعي با تاكيد بر اينكه معضل مهريه‌هاي سنگين اساسا با دخالت دولت و قانون‌گذاري قابل حل نيست و تا زماني كه خانواده‌ها نسبت به امنيت و آينده دختران خود اطمينان خاطر نداشته باشند، باقي خواهد بود، خاطرنشان كرد: مهريه‌هاي سنگين و بالا واكنشي است بر فعال مايشاء بودن مرد
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان