صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

در مورد پرونده سکینه محمدی «تصمیم نهایی گرفته نشده‌ است»

6 شهریور 1389

رادیو فردا: رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که تصمیم نهایی در مورد سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، ۴۳ ساله، متهم به زنای محصنه و قتل، هنوز گرفته نشده‌ است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای مهمانپرست در این مورد اظهار داشت: «در مورد این پرونده، اجرای حکم به جای خود باقی است و مورد بازنگری قاضی قرار دارد.»

مقام‌های ایرانی می‌گویند خانم محمدی آشتیانی به خاطر «زنای محصنه و مشارکت در قتل» محکوم به جزای سنگسار است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه گفت: «برای احکام سنگین، ما روندهایی دقیق و طولانی داریم. این حکم فعلاً در دست بازنگری است و وقتی که دادگستری به تصمیم نهایی برسد این تصمیم اعلام خواهد شد.»

به گفته آقای مهمانپرست، سکینه محمدی آشتیانی با دو اتهام روبه‌رو است. وی در این مورد اظهار داشت: «یکی خیانت به همسرش و داشتن رابطه نامشروع با فرد غریبه. در مورد این پرونده، اجرای حکم به جای خود باقی است و مورد بازنگری قاضی قرار دارد.»

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، «در مورد پرونده دوم یعنی مشارکت در قتل همسر، روند دادرسی در مراحل پایانی قرار دارد. این جرم‌ها (زنا و قتل) اثبات شده، اما تصمیم نهایی هنوز صادر نشده‌ است.»

روز شنبه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز با صدور اطلاعیه‌ای، گزارشی از آخرین وضعیت قضایی پرونده خانم سکینه محمدی آشتیانی را منتشر کرد.

در این بیانیه که در خبرگزاری ایسنا منتشر شد آمده است که «بر اساس مستندات موجود، اتهامات مطرح شده درباره خانم سکینه محمدی آشتیانی به اثبات رسیده‌است»، ولی «با وجود قطعیت حکم صادره، با پیگیری‌های ستاد حقوق بشر تاکنون این حکم به مرحله اجرا در نیامده‌است.»

این بیانیه ادامه می‌دهد: «دستگاه قضایی برای رعایت حق قانونی افراد راهکارهای ویژه‌ای را در دستور کار قرار داده‌ است که نتیجه نهایی متعاقباً اعلام خواهد شد.»

«توجه بین‌المللی مؤثر است»

پرونده سنگسار سکینه محمدی آشتیانی با واکنش و اعتراض بین‌المللی روبه‌رو شده‌است.

فرانسه روز جمعه با درخواست از اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم‌ها در صورت اجرای حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی، فشارهای دیپلماتیک خود بر ایران را در این مورد افزایش داد.

گروه‌های مختلف حقوق بشر نیز در حال آماده شدن برای برگزاری تظاهرات در پاریس به منظور محکوم کردن حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی هستند.

جاوید هوتن کیان، از وکلای سکینه محمدی، در گفت‌وگوی خود با روزنامه تایمز بریتانیا از توجه بین‌المللی به این پرونده استقبال کرد و اظهار داشت: «افرادی که پرونده را مورد تجدید نظر قرار می‌دهند می‌دانند که نگاه‌های بین‌المللی متوجه آنهاست و می‌دانند که تصمیماتشان پیامدهای بین‌المللی دارد.»

وی ادامه داد: «اگر دادگستری ایران قانون مکتوب را دنبال کند من خیلی خیلی خوشبین خواهم بود، چون هر کس می‌داند در این پرونده خطای بسیار زیاد وجود دارد.» وی افزود: «مشکل این است که آن‌ها دیگر قوانین خودشان را هم رعایت نمی‌کنند، بنابراین موضوع کاملاً غیر قابل پیش‌بینی است.»

آقای هوتن کیان اضافه کرد: «اگر آنها بتوانند در مورد سنگسار سکینه از زیر قانون در بروند، از این به بعد در مورد همه چیز می‌توانند قانون‌
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان