صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

ناهید توسلی: زنان نباید به خاطر مصالح سیاسی از حقوق انسانی خود عبور کنند

14 شهریور 1389

جرس (ترانه صفایی): دوباره لایحه حمایت از خانواده به صدر اخبار اجتماعی ایران آمده و زنان در طبقات مختلف اجتماعی ایران را درگیر خود کرده اما این بار هم نمایندگان مردم در خانه ملت اصرار دارند تا بر حقوق مردان ایرانی در ابعاد مختلف افزوده و از حقوق حداقلی زنان در جامعه بکاهند.

در میان تمامی بندهایی که برخی از آنها از سوی فعالان حقوق زنان رد و برخی دیگر پذیرفته شده، ماده 23 مربوط به ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول تهدید بزرگی برای جامعه زنان ایران در طیف های مختلف به شمار می آید و البته کماکان با نگاه مثبت نمایندگان دنبال می شود. همچنین ثبت ازدواج موقت برای نخستین بار زمینه های ترویج این نوع از ازدواج را در جامعه به وجود آورده است.

فشارهای سیاسی وارد آمده بعد از انتخابات با مهاجرت موج گسترده ای از فعالان حقوق زنان در ایران مواجه شد و از سوی دیگر فعالیت فعالان حاضر در ایران نیز بیش از پیش با دشواری و تهدید روبرو شده است. با این حال این روزها دوباره موجی از مخالفت ها شکل گرفته تا جایی که مانند قبل نشست های خبری برای نقد لایحه از سوی طیف های مختلف زنان شکل گرفته و موارد جنجالی لایحه مورد بررسی قرار می گیرد.

ناهید توسلی از فعالان حوزه زنان در گفت و گو با جرس تاکید دارد که وقتی مسایل حقوقی انسان وارد گفتمان سیاسی شود، نتیجه ای جز این نخواهد داشت. زنانی که – چه در مجلس و چه در دیگر نهادها – از چنین لوایحی حمایت می کنند، بیش و پیش از آن که به حقوق خودشان نیز از نگاه حقوق انسانی برخورد کنند، ناگزیرند ملاحظات سیاسی را مدّ نظر داشته باشند. دقیقاً این جاست که زنان می بایست از همین فضای سیاسی به سود حقوق انسانی خود بهره بگیرند نه این که به خاطر مصالح سیاسی شان از حقوق انسانی خود عبور کنند. توجه شما را به متن گفتگوی جرس با دکترناهید توسلی جلب می کنیم:

لايحه حمايت از خانواده اين روزها دوباره در مجلس غوغايي به پا كرده و همچنان رويكرد زنان و مردان مجلس بر حمايت از بندهاي مختلف اين لايحه است. تصويب اين متن قانوني تا چه ميزان حقوق زنان را تحت تاثير خود قرار خواهد داد؟

* تدوین این لایحه و ارایه آن به مجلس، یکی از پرسش برانگیزترین کارهایی است که از سوی مسئولان مربوطه صورت گرفته است. این لایحه یا باید براساس موازین اسلام تدوین می شد و یا براساس موازین حقوق بشر. با توجه به این که در ایران حکومت بر پایه اسلام و موازین و شریعت و فقه اسلام است، بنابراین تدوین این لایحه براساس موازین اسلامی می بایست از سوی فقها، علما، روحانیون، پزشکان، روان پزشکان، جامعه شناسان، حقوق دانان، و... وِ... اسلامی و نخست براساس موازین قرآن و سپس بر اساس موازین فقهی و با عنایت به فقه پویا (یعنی فقهی که بتواند پاسخ شرایط امروز جهانی را که در آن زیست می کنیم بدهد) صورت می گرفت.

لایحه خانواده ای که این روزها برای تصویب به مجلس ارایه شده است، نه تنها با هیچ کدام از موازین قرآنی گفته شده و نیز حضور متخصصین مورد اشاره در بالا نمی خواند، بلکه اساسا ارایه آن به مجلس برای تصویب، و آن هم مجلسی که تنها 8 نماینده زن در برابر 282 نماینده مرد دارد، مصوبه ای شرعی برای حفظ حرمت خانواده که تعریف آن «زندگی زن و شوهر با فرزندان شان در زیر یک سقف» و به گونه برابر و عادلانه مفهوم می شود، نیست.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان