صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

بيشتر ازدواج‌هاي موقت به ‌صورت پنهاني انجام مي‌شود

15 شهریور 1389

خبرگزاري فارس: عضو كميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينكه هم‌اكنون بيشتر ازدواج‌هاي موقت به ‌صورت پنهاني انجام مي‌شود،‌ گفت: در اسلام ازدواج موقت براي پنهاني بودن آن مطرح نشده است.

سيد محمد علي موسوي مباركه در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: ثبت نشدن ازدواج موقت باعث سلب مسئوليت از مرد مي‌شود؛ در حقيقت پس از پايان مدت صيغه، مرد زن را رها كرده و اگر فرزندي ايجاد شود، مسئوليت آن بر عهده زن قرار گرفته و كودك بدون هويت مي‌ماند.

وي در ادامه افزود: ممكن است زن و مرد در ازدواج موقت شروطي را مانند پرداخت نفقه از سوي مرد تعيين كرده باشند اما اگر اين ازدواج ثبت نشود مرد به‌ راحتي مي‌تواند اين شروط را نپذيرد و از زير مسئوليت آن شانه خالي كند، در چنين مواقعي زن اقدام خاصي را نمي‌تواند انجام دهد.

عضو كميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينكه هم‌اكنون بيشتر ازدواج‌هاي موقت به‌صورت پنهاني انجام مي‌شود،‌ خاطر نشان كرد: در اسلام ازدواج موقت براي پنهاني بودن آن مطرح نشده است و بيشتر براي پيشگيري از ايجاد مشكل در افرادي است كه بنا به دلايلي از خانواده خود دور هستند.

*نبايد مرد را به دليل ناتواني در پرداخت مهريه زنداني كرد

نماينده مردم مباركه ازدواج موقت به‌صورت پنهاني را موجب تزلزل بنياد خانواده دانست و عنوان كرد: برخي از نمايندگان مجلس معتقد هستند كه ازدواج موقت در دفاتر اسناد رسمي ثبت محرمانه شود تا اگر منجر به بارداري شد زن بتواند به حقوق خود برسد.

موسوي مباركه در‌خصوص ماده 23 لايحه حمايت از خانواده كه براي ازدواج مجدد مرد شروطي را مانند رضايت همسر اول،‌ عقيم بودن زن و داشتن جنون ، عنوان مي‌كند،‌ بيان كرد:‌ اين ماده ازدواج مجدد مرد را با تعيين اين شروط محدود مي‌كند همچنين اگر همسر مرد مريض باشد ازدواج مجدد حق طبيعي اوست.

اين نماينده مجلس با اشاره به اينكه مهريه بايد به دو بخش عند‌المطالبه و عند‌الاستطاعه تبديل شود،‌ اظهار داشت: مرد بايد بخشي از مهريه را كه عند‌المطالبه بوده پرداخت كند و مابقي آن را در صورت توانايي بپردازد و نبايد مرد را به دليل ناتواني از پرداخت مهريه به زنداني كرد.

* ثبت ازدواج موقت بي‌بند و باري را در جامعه كاهش مي‌دهد

عضو كميسيون اجتماعي ثبت ازدواج موقت را موجب كاهش بي‌بند و باري در جامعه دانست و گفت: ثبت ازدواج موقت باعث ايجاد تعهد در مرد و حفظ هويت فرزند متولد شده مي‌شود.

موسوي مباركه با بيان اينكه بايد براي ايجاد انگيزه ازدواج دائم در جوانان تلاش بيشتري كنيم،‌ اظهار داشت: بايد مشوق‌هايي را به‌منظور افزايش ازدواج در جوانان ايجاد كنيم تا بنيان خانواده را از طريق ازدواج دائم مستحكم كنيم.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان