صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

بومی گزینی جنسیتی دانشگاه ها در لباسی نو

26 شهریور 1389

جرس (ترانه صفایی): وزارت علوم که مدتی است بر طبل اسلام گرایی در دانشگاه های ایران می کوبد این روزها در تلاشی تازه قصد دارد تا دختران دانشجوی ورودی سال جدید دانشگاه های ایران را به خانه خود بازگرداند. معاون دانشجويي وزرات علوم در همین زمینه به طرح انتقال دانشجويان دختر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي به نزديكترين دانشگاه محل سكونت شان اشاره دارد و می گوید:« اين موضوع در وزارت خانه مطرح و مورد بررسي قرار گرفت و به زودي طي بخشنامه‌اي به طور رسمي اعلام مي شود.»

دكتر ملاباشي ، همچنین می افزاید:« مهمان شدن دائم دختران دانشجو در نزديك ترين محل سكونت و اخذ مدرك از دانشگاه مبداء در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته و بر این اساس دانشجويان بومي دختر مي توانند تا پايان تحصيلات خود مهمان دائم دانشگاه‌ نزديك محل سكونتشان باشند.»

او همچنین به دانشجویان دختری که قصد بازگشت به شهر محل سکونت خود را دارند مژده می دهد که آنها می توانند تا پايان تحصيلات خود در آن واحد دانشگاهي به عنوان مهمان دائم ادامه تحصيل دهند و مدرك خود را از دانشگاهي كه قبول شده‌اند بگیرند.

مرور اخبار حوزه زنان نشان می دهد که طرح اخیر وزارت علوم ادامه پروژه شکست خورده ای است که سرانجام نتوانست از کانال مجلس مجوز اجرا بگیرد.

طرح بومی کردن جنسیتی دانشگاه ها در کنار سهمیه بندی جنسیتی از جمله طرح هایی بود که مخالفت بسیاری از فعالان حقوق زن در ایران را بر انگیخت. سرانجام تلاش شورای انقلاب فرهنگی برای تصویب طرح بومی کردن دانشگاه ها در مجلس به نتیجه نرسید و بومی سازی دانشگاه ها در همان سطوح عمومی دنبال شد.

شهلا اعزازی،جامعه شناس معتقد است که طرح هایی نظیر این در تلاش برای تداوم همان نگاه اندرونی ،بیرونی است.

او با انتقاد برنامه های دولت و در راس آن وزارت علوم برای حمایت بی مورد از دختران می گوید:« مسئولین در دلایل خود برای محدود کردن تحصیلات دختران به شهر محل سکونت خانواده شان بحث آسیب های اجتماعی را مطرح می کنند که من اصلا این مورد را قبول ندارم. حضور دانشجوی شهرستانی در تهران سبب آسیب اجتماعی نمی شود.اما مگر وظیفه دولت تامین زندگی برای مردم نیست؟ آیا وظیفه دولت ایجاد امنیت در جامعه نیست؟دولت به جای امن کردن جامعه به دخترها می گوید به شهرهای دیگر نیایید. تلاش اصلی این است که دخترها زیر نظارت خانواده باشند. دولت به جای پاسخ گویی و اجرای وظایفی را که در مورد تک تک مردم دارد،مسئولیت خود را بر عهده خانواده ها می گذارد.و بدین طریق دولت محدودیت بوجود می آورد.»

او همچنین به ریشه های نگاه سنتی مسئولان در برنامه ریزی های خود برای دختران اشاره دارد و می افزاید:« شاید اصلا خانواده ها نخواهند که دولت تا این میزان از دختران آنها حمایت کند. حوزه زنان حوزه پردغدغه ای است که بومی کردن دانشگاه ها و بازگرداندن دختران به خانه در اولویت برنامه ها قرار نمی گیرد. دولت به جای این کار مسائل مرتبط با قتل های ناموسی، خشونت های خانوادگی علیه زنان و دیگر مسائل و آسیب های پیش روی جامعه زنان را ساماندهی کند.»

او تاکید دارد که این طرح تلاشی برای جلوگیری از ورود دختران به عرصه عمومی و واهمه از افزایش حضور دختران در نقش های کلیدی جامعه ا ست. چرا که در شهرهای کوچک بار سنت بر دختران بی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان