صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گام‌های تازه برای جداسازی زنان و مردان در ایران

30 شهریور 1389

دویچه وله: با تصویب راه‌اندازی دو دانشگاه دخترانه در تهران، طرح تفکیک جنسیتی دانشجویان وارد مرحله تازه‌ای شد. قبلاَ نیز با طرح جداسازی جنسیتی در بیمارستان‌ها از سوی وزیر بهداشت، گا‌م‌های اولیه در این راه، برداشته شده بود.

با جدی‌ شدن طرح جداسازی جنسیتی در دانشگاه‌ها خبر تاسیس دو دانشگاه‌ دخترانه در تهران مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

شورای گسترش آموزش عالی، طرح راه‌اندازی دو دانشگاه دخترانه در تهران را تصویب کرد.

طبق این طرح، دانشگاه های رفاه و ابرار، مخصوص خانم‌ها در گروه‌های علوم انسانی، علوم فنی و مهندسی تاسیس خواهند شد.

چندی پیش معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرده بود که اگر از سوی دانشگاه‌های خصوصی و غیر دولتی، تقاضایی بر این مبنا ارائه شود آن‌ را بررسی خواهیم کرد اما برخی از مسئولان وزارت علوم این خبر را تکذیب کرده بودند.

رضا عامری، مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم، با بیان این‌که ایجاد موسسات آموزش عالی غیر دولتی مخصوص بانوان، در مناطقی که این تقاضا وجود دارد با نظر مثبت بررسی خواهد شد تصریح کرد «طرح تفکیک جنسیتی دانشجویان بحثی بود که از قبل مطرح بوده اما آنچه اكنون در وزارت علوم دنبال می‌شود آن نیست كه برخی دانشگاه‌ها به دخترانه و پسرانه تبدیل شوند» اما توضیح بیشتری درباره دو دانشگاه ویژه دختران نداد.

از جداساری فهرست‌ها تا دیوار کشی

با وجود تمام تکذیب‌ها و گفتارهای متناقض از سوی مسئولان وزارت علوم و دولتی درباره وجود یا عدم وجود چنین طرحی، خبرهای داخلی از دانشگاه شهید بهشتی مبنی بر تفکیک لیست‌های جضور و غیاب دانشجویان برای حضور در کلاس‌های دخترانه یا پسرانه حاکی از اجرای این طرح قبل از تصویب آن است.

از سوی دیگر، سال گذشته در برخی از دانشگاه‌ها از جمله دانشکده علوم اقتصادی با نصب پرده برزنتی در حیاط دانشگاه، اقدام به جداسازی دختران و پسران از یکدیگر کرده بودند که به علت مخالفت و اعتراضات گسترده دانشجویان مجبور به عقب‌نشینی شدند.

اما با آغاز سال تحصیلی جدید، خبرهای داخلی از این دانشگاه‌ حاکی از آن است که با ساختن دیوار در محوطه دانشکده اقدام شکست خورده سال گذشته، قبل از تثبیت کلاس‌ها اجرا شده است.

چندی پیش مرتضی آقاتهرانی، نماینده اصولگرای تهران در مجلس ضمن ابراز نگرانی از اختلاط جنسیتی در دانشگاه‌ها و اشاره به بروز معضل و مشکلات بسیار در این محیط‌ها به "تجربه موفق دانشگا‌ه‌های الزهرا و امام صادق" اشاره کرده و گفته بود: «ما به کلی در رابطه با اختلاط جنسیتی نه فقط در دانشگاه‌ها بلکه در محیط‌های دیگر نیز انتقاد داریم. چه اشکالی دارد که دخترها و پسرها در محیط‌های مختلفی فعالیت کنند؟‌».

طرحی پر از معترض

چندی پیش کامران دانشجو، وزیر علوم با تاکید بر توجه به جهان‌بینی اسلامی و خواست مردم، از عدم وجود طرح تفکیک جنسیتی در بحث کارشناسی خبر داد و از رسانه‌ها خواست تا «وقتی نه بحث وجود دارد و نه موج، در صدد ایجاد موج نیز نباشند».

این در حالی است که قبل از آغاز سال تحصیلی امسال بحث جداسازی کتاب‌های درسی حتی در مقطع ابتدائی نیز مطرح شده بود.

در مقابل این دیدگاه، اشرف بروجردی معاون وزیر کشور در دولت خاتمی با بیان این نکته که زنان و مردان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان