صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

معصومه ابتکار: ائتلاف زنان اصلاح طلب تلاش می کند علاوه بر پیگیری لایحه حمایت از خانواده به دیگر مسائل زنان بپردازد

3 مهر 1389

جـــرس: عضواصلاح طلب شورای شهر تهران، معتقد است که "تمرکز اخبار و مطالب منتشر شده در زمینه لایحه حمایت از خانواده، نباید ما را از دیگر مسائل و مشکلات روز زنان در جامعه ایران بازدارد."

معصومه ابتکار از اعضای کمیته زنان اصلاح طلب، درزمینه لایحه حمایت از خانواده که این روزها در صدر اخبار روز اجتماعی ایران قرار گرفته و مفهومی آشنا برای شهروندان ایرانی شده، می گوید "به هر صورت موضوع لایحه حمایت از خانواده چه بخواهیم و چه نخواهیم در اولویت امور قرار گرفته چرا که واقعیت تلخ ملموسی است که بخش عمده ای جمعیت ایران از تبعات ناشی از آن متضرر خواهند شد."

سه سالی می شود که نهادهای دولتی و غیردولتی ایران هر کدام به شکلی مشغول پیگیری وضعیت لایحه حمایت از خانواده هستند. لایحه ای که تصویب آن هراس و ترسی در دل زنان ایرانی به راه انداخته و چه بخواهند و چه نخواهند چند سالی می شود که وقت و هزینه شان را در این زمینه مصرف می کنند.

بر اساس این گزارش، سه سالی می شود که روزانه بیش از 50 تیتر درباره موضوع چندهمسری و لایحه حمایت از خانواده و به تازگی نیز ازدواج موقت روی سایت ها می رود. بی آنکه کسی از مسئولان و نمایندگان ومجلس درباره دیگر بندها و مواد لایحه سوال و پرسشی مطرح کند.

گزارش مذکور همچنین خاطرنشان می سازد که این روزها چه زنان اصلاح طلب ، چه زنان اصولگرا و چه زنان فعال در سایر حوزه ها، تنها به نکات محدودی از لایحه حمایت از خانواده بسنده کرده اند.

معصومه ابتکار در این میان به چندهمسری و ازدواج موقت به عنوان گوشه های تاریک این لایحه اشاره دارد و می گوید: "ای کاش به جای تنگ نظری ها و تبعیض هایی اینچنین دست کم مسئولان و نمایندگان مجلس در لایحه جدید حمایت از خانواده گامی رو به جلو در مسائل زنان بر می داشتند نه اینکه تمامی قدم ها را به پشت سر بردارند و از اندک دستاوردها و حقوق فعلی زنان نیز فاصله بسیاری بگیرند."

سکوت مسئولان درباره خشونت علیه زنان

لازم به ذکر است لایحه حمایت از خانواده در شرایطی مطرح می شود که کمتر کسی این روزها از مسئولان و دولتمردان درباره حذف صفحات مربوط به خشونت علیه زنان صحبت می کند.

در برنامه توسعه چهارم بندهای متعددی به الزام دولت برای برخورد به مسائل مربوط به خشونت علیه زنان مرتبط می شد. تمامی این بندها که ماحصل تلاش گروهی از استادان جامعه شناسی و روانشناسی دانشگاه تهران بود به فراموشی سپرده شد تا این روزها تنها مبحث مورد توجه مسئولان و فعالان اجتماعی و دولتمردان حذف ماده 23 و 22 از لایحه حمایت از خانواد باشد.

مرکز امور زنان و ریاست جمهوری در دوران اصلاحات، تحقیقی در باره خشونت علیه زنان انجام داد که بر اساس نتایج آن ۶۶ درصد زنان ایرانی دست کم یک بار در دوران زندگی مشترک شان مورد خشونت قرا گرفته‌اند.
همچنین سازمان بهزیستی در سال 84 نیز اعلام کرد که تنها در طی شش ماه، هشت هزار مورد خشونت خانگی علیه زنان گزارش شده است.

یعنی به‌طور متوسط روزانه حدود ۴۴ مورد خشونت به ‌اطلاع مسئولان می‌رسد، درحالی که بسیاری از موارد دیگر ممکن است هیچ‌ وقت به نهادهای رسمی گزارش نشود.

ائتلاف به دنبال پیگیری مسائل روز زنان است

این گزارش همچنین متذکر این نکته می شود که ازدواج موقت نیز در خلال برنامه های تبلیغاتی لایحه حمایت از خان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان