صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

عشرت شقایق: لایحه حمایت از خانواده مصوب شود و بعد در مورد ماده 23 وقت بیشتری گذاشته بشود تا پخته‌تر بشود

3 مهر 1389

روزنامه رسالت: از زمانی که لایحه حمایت از خانواده در مجلس هفتم مطرح شد تا امروز که همچنان بررسی و تصویب آن در مجلس مورد چالش اذهان عمومی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد، همواره یکی دو ماده این لایحه بحث برانگیز و تا حدودی جنجال ساز بوده است به گونه‌ای که بهره‌برداری‌های سیاسی بسیاری ازآن شده و کلیت آن بارها زیر سئوال رفته است. به گفته صاحب نظر در مسائل فرهنگی و اجتماعی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصویب لایحه حمایت از خانواده نباید معطل یک ماده (ماده ۲۳) بماند. عشرت شایق در گفتگو با رسالت می‌گوید: بهتر است لایحه حمایت از خانواده تصویب و ابلاغ گردد و بررسی بیشتر ماده ۲۳ و کار کارشناسی بیشتر در مورد آن به بعد موکول شود. وی بر این عقیده است که احراز عدالت مرد برای ازدواج مجدد کار ساده‌ای نیست و دادگاه به راحتی نمی‌تواند آن را احراز کند.

شایق می‌گوید: مناسب‌تر این است که ماده ۲۳ به همان شکل قبلی نیمی اذن همسر اول برای ازدواج مجدد به علاوه شروطی باشد. این صاحب نظر مسائل اجتماعی معتقد به محدود کردن مهریه در قانون نیست و معتقد است که به جای آن باید فرهنگ‌ سازی صورت گیرد.

وی اظهار می‌دارد به نظر من برای حق یک فرد نمی‌توانیم حد بگذاریم و قانون نمی‌تواند وارد مقوله حق خانم‌ها بشود! این مسئله توافقی بین زن و مرد است.

شایق در این گفتگو از لایحه حمایت از خانواده دفاع کرده و آن را موجب تقویت بنیان خانواده و در جهت دفاع از حقوق زنان دانسته است. این گفتگو
فرا رویتان قرار دارد.

نظر شما در مورد لایحه حمایت از خانواده که مدتی است بحث روز جامعه ماست و در مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار دارد چیست و آیا این لایحه قادر است در حد مطلوبی از حقوق زنان در دادگاه‌های خانوادگی دفاع کند؟
در ابتدا از روزنامه رسالت تشکر می‌کنم که همانند گذشته وارد مباحث روز شده و در پیرامون لایحه حمایت از خانواده که در دفاع از حقوق زنان شکل گرفته و در مجلس مطرح است کنکاش می کند.

اما از آنجا که سئوال شما کلی است باید به طور کلی بگویم؛ این لایحه در قوه قضائیه با حضور کارشناسان متعدد در رشته‌های مختلف خصوصا حقوقدانان با تجربه شکل گرفت و لایحه‌ای نبود که یکباره وارد مجلس بشود و مانند بعضی از لوایح بدون حضور کارشناسان شکل گرفته باشد. به نظر من مخالفان اگر لایحه حمایت از خانواده را بخوانند و در مفاد آن دقت کنند متوجه خواهند شد که این لایحه در جهت تقویت بنیان خانواده و دفاع از حقوق زنان است. فوندانسیون لایحه با دیدگاه‌های ارزشمند الهی شکل گرفته است و این مسئله خیلی مهم است اما زمانی که لایحه می‌خواست تشریفات قانونی خود را طی کند و به دولت وارد شد، (عرف بر این است که وقتی لایحه‌ای از قوه قضائیه می‌آید، قبل از اینکه در مجلس مطرح شود به دولت می‌رود و دولت هم با امانتداری آن را به مجلس ارائه می‌دهد اما در مورد این لایحه، چنین اتفاقی نیفتاد). در آنجا، یکی، دو ماده به آن اضافه شد و همان طور که عرض کردم کلیت لایحه بر پایه ارزش‌های دینی است و از لحاظ مفاد و محتوا نه تنها از حقوق زن دفاع می‌کند بلکه از کانون خانواده نیز محافظت می‌کند. اگر در لایحه تبصره‌ای و یا ماده‌ای در دفاع از حقوق خانواده سست باشد، ایرادات تخصصی و کارشناسی هم داشته باشد می‌توان آن را تصحیح کرد.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان