صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

نگاهی به فعالیت‌های کمپین بین‌المللی روبان صورتی : اطلاع‌‌رسانی درباره سرطان سینه / سمیه دهبان

21 مهر 1389

رادیو زمانه: بهترین حفاظت، تشخیص زودهنگام است. این شعار کمپین بین‌المللی روبان صورتی است. روبان صورتی، انجمن خیریه‌ای ثبت شده در نیویورک است که به صورت بین‌المللی فعالیت می‌کند و هدف آن، ایجاد اجتماعی جهانی برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان سینه، نجات‌یافته‌های این بیماری و هم‌چنین خانواده‌های آنها در سراسر جهان است.

تمرکز روبان صورتی بر افزایش آگاهی جامعه در مورد سرطان سینه و هم‌چنین جذب کمک مالی برای پژوهش در مورد این نوع از سرطان است.

همه‌ساله در ماه اکتبر مجموعه‌ی تلاش‌ها برای اطلاع‌رسانی در مورد سرطان سینه افزایش می‌یابد. روبان صورتی به عنوان نماد سرطان سینه در ۱۶ ژوئن ۱۹۹۰ معرفی شد. در مسابقه‌ی راهپیمایی که توسط اعضای انجمن کومن در واشنگتن دی‌سی برگزار شده بود، آنها به شرکت‌کنندگان کلاه‌های آفتابی صورتی رنگ هدیه می‌کرد. یک سال بعد در مسابقه‌ی راهپیمایی مشابهی که در نیویورک برگزار شد، انجمن کومن از روبان‌های صورتی به عنوان سمبل افزایش آگاهی درباره‌ی سرطان سینه استفاده کرد و از همان سال، روبان صورتی نماد مبارزه با سرطان سینه انتخاب شد.
در سال ۱۹۹۲ در آمریکا، الکساندرا پنی، سردبیر مجله‌ی سلف، این ایده را مطرح کرد که همراه با هر نسخه از شماره‌ی مجله که اختصاص به افزایش آگاهی در مورد سرطان سینه داشت یک روبان صورتی به مخاطب‌های خود هدیه بدهند. در ۶ اکتبر ۱۹۹۷، پاول دیوید‌سون آمریکایی پبنک‌ریبن دات کام را به ثبت جهانی رساند و این تارنما را در اختیار تمام جهانیان قرار داد. در همان سال والتر اسقیفن هلندی به صورت حرفه‌ای شبکه‌ی خیریه‌ای برای روبان صورتی راه‌اندازی کرد.

بعد از مدتی آواندا ویتمن که به عنوان مدل بین‌المللی در پاریس، میلان، نیویورک و سایر پایتخت‌های مد دنیا مشغول به کار بود و در رشته‌ی روان‌شناسی بالینی نیز فارغ‌التحصیل شده بود به انجمن روبان صورتی پیوست و به عنوان چهره‌ی بین‌المللی این کمپین معرفی شد. در حال حاضر انجمن روبان صورتی در ۳۰ کشور از پنج قاره جهان مشغول به فعالیت است.

برخلاف تصور عمومی، سرطان سینه بیماری‌ای نیست که فقط شامل زنان باشد، بلکه مردان نیز ممکن است به این نوع سرطان مبتلا شوند. البته احتمال ابتلا به این نوع سرطان در بین مردان نسبت به زنان کمتر است. آمار نشان می‌دهد که زنان صدبار بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این نوع سرطان هستند.

همه‌ی زنان در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند، اما معلوم نیست که علت اصلی این نوع سرطان چیست. تحقیقات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهد چندین ریسک یا عامل خطر وجود دارد که زنانی که در این گروه‌ها قرار می‌گیرند، احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. برخی از این عوامل عبارتند از: وجود سرطان در خانواده، زیرا سرطان یک بیماری ارثی است. اگر خواهر، مادر یا دختر شما مبتلا به این سرطان باشد، احتمال زیادی وجود دارد که شما نیز در معرض خطر باشید.

سن شروع دوره‌ی عادت ماهیانه نیز یکی از عوامل این سرطان است. هرچه این دوره در سن پایین‌تری شروع شده باشد احتمال ابتلا نیز بالاتر است. سن شروع یائسه‌گی نیز تاثیرگذار است. زنانی که دوره‌ی یائسه‌گی‌شان بعد از ۵۵ سال است بیشتر در معرض خطر برای ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

خطر ابتلا به این
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان