صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

نگاهی به پدیده فیزیكی و روانی خشونت بر زنان / مهری حقانی

4 آبان 1389

فرهیختگان: تحقيقات نشان مي‌دهد از هر ۲۰ زن در ايران يك نفر دچار همسرآزاري است و به‌طور فيزيكي آزار مي‌بيند. دكتر مجيد ابهري استاد دانشگاه، همسرآزاري را يكي از مصاديق آزارهاي رفتاري مي‌داند و مي‌گويد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد ۸۹ درصد از مرداني كه همسران خود را مورد آزار جسمي قرار مي‌دهند فاقد تحصيلات دانشگاهي و عالي هستند. با اين حال مساله به همين سادگي هم نيست. يكي از دوستانم همسر دندانپزشكي بود كه دائم در حال پنهان كردن آثار به‌جا مانده خشونت فيزيكي همسر تحصيلكرده‌اش بود. و باز هم مساله تنها در ضرب و شتم بدني خلاصه نمي‌شود. آزار رواني پنهاني اما اثرات آن گاهي ماندگارتر و مخرب‌تر از نوع فيزيكي آن است.

خشونت عليه زنان در باورها و رفتارهاي اجتماعي نيز به شكل ظريف‌تري جا افتاده است. به‌عنوان نمونه به يافته‌هاي وبلاگ يك زن جامعه‌شناس نگاه كنيد: چرا وقتي كنار خيابان منتظر تاكسي ايستاده‌ايم و مزاحمي بوق مي‌زند فكر مي‌كنيم شايد لباس‌مان نامناسب است؟ چرا وقتي در تاكسي كسي خودش را به ما مي‌چسباند سكوت مي‌كنيم و خودمان را جمع مي‌كنيم؟ چرا بدترين توهين فحش خواهر و مادر است؟ چرا مرد عزب به گوش خوش مي‌آيد و از شنيدن دختر ترشيده رو در هم مي‌كشيم؟ چرا سفيدي موي مردان نشانه احترام است اما زنان بايد پيري خود را بپوشانند؟ چرا شوهر مي‌كنيم و طلاق مي‌گيريم اما مردان زن مي‌گيرند و مردان طلاق مي‌دهند؟ و...

بدين‌ترتيب خشونت عليه زنان نه يك موضوع فمينيستي كه يك موضوع فرهنگي است. وجود دارد، اما نقص آمارها يا نهادهاي بررسي‌كننده و گزارش‌دهنده آن نيز وجود دارد. جنس دومي بودن امكان بالا رفتن دست بالاي دست را همچنان فراهم كرده است. شايد هنوز بلوغ فرهنگي و از سويي ابزارهاي حقوقي نتوانسته موقعيت دست‌ها را از بالا و دون بودن نسبت به يكديگر به همدستي و يگانگي برساند.

فرهنگ خشونت

خشونت مقوله‌اي است كه پيوندي اساسي با فرهنگ دارد. مصاديق خشونت در فرهنگ‌هاي مختلف، كم و بيش متفاوت است و نمي‌توان كليشه‌اي ثابت در تمام فرهنگ‌ها، براي تعيين خشونت به كار گرفت؛ به‌عنوان مثال در جوامعي كه قانون و فرهنگ مرد را موظف به تامين هزينه‌هاي اقتصادي همسر مي‌كند، عدم ‌پشتيباني اقتصادي مي‌تواند مصداق خشونت باشد؛ اما در جايي كه چنين انتظاري از مرد نيست، عدم حمايت اقتصادي، خشونت تلقي نمي‌شود، يا مراقبت از پدر يا مادر همسر هنگام بيماري، در برخي فرهنگ‌ها وظيفه متعارف زن و مساله‌اي پذيرفته‌شده است كه نه‌تنها مصداق خشونت عليه زن شمرده نمي‌شود، بلكه استنكاف از انجام اين عمل، دليلي بر بي‌كفايتي اوست، يا انتظار انجام كار خانگي از زن در برخي مناطق، انتظاري نابجا و در برخي مناطق ديگر يك وظيفه عرفي، عملي متعارف و حتي نشاط‌آور تلقي مي‌شود. از اين رو مواردي چون نظارت بر رفت و آمد به خانه ديگران، اشتغال و فعاليت بيرون از خانه و انجام روابط زناشويي بدون رضايت همسر را كه به مقتضاي اعمال سرپرستي در خانواده در فرهنگ ايراني، برعهده مرد گذاشته شده است، از مصاديق اعمال خشونت دانسته‌اند.

خشونت را مي‌توان به فيزيكي (جسمي) و رواني تقسيم كرد. آيا خشونت، عملي مردانه است يا زنان نيز در اين عرصه، فعال عمل مي‌كنند؟

مردان به دليل قدرت بدني و توانمندي‌هاي خاص فيزي
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان