صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

کابوس یک زن و جرمی علیه بشریت / ترجمه: آرش عزیزی

14 آبان 1389

سایت عصر نو: مجموعه مقالات ایندیپندنت در مورد قتل‌های ناموسی / بخش اول

توضیح مترجم: رابرت فیسک، روزنامه‌نگار و نویسنده انگلیسی، را می‌توان روزنامه‌نگاران نامدار زنده جهان دانست که به پوشش مسائل خاورمیانه می‌پردازد. او بیش از ۳۰ سال است که در بیروتِ لبنان زندگی می‌کند و برای روزنامه ایندیپندنتِ‌ بریتانیا در مورد مسائل خاورمیانه می‌نویسد و کتاب‌ها و گزارش‌هایش، از جمله در مورد حمله آمریکا به افغانستان و سپس عراق در اوایل این دهه،‌ بسیار پرخواننده بوده‌اند. در این مجموعه‌ی شش شماره‌ای که اکنون برای اولین بار به زبان فارسی عرضه می‌کنیم،‌ فیسک پس از تحقیق ده ماهه در اردن،‌ پاکستان،‌ مصر، نوار غزه و کرانه غربی به بررسی پدیده قتل‌های ناموسی می‌پردازد.

***

اسمش را می‌گذاریم حنان. جلوی من نشسته و روسری سرخی دور صورت هوشمند درازش را گرفته و برایم که داستانش را تعریف می‌کند، چشمان فراخ و روشنش برق می‌زند و پسر دو ساله‌اش، عمر، روی صندلی کنار او آرام و قرار ندارد. او برای حفظ “ناموس” خانواده‌اش(و برای کشته نشدن به دست برادر کوچکترش) با کسی ازدواج کرد که به او تجاوز کرده بود. حالا هم برای حفظ “ناموس” خانواده‌اش (برای زنده ماندن) دارد همان فرد متجاوز را طلاق می‌دهد. عمر که آب پرتقال می‌خورد و روی صندلی پلاستیکی‌اش بالا و پایین می‌برد پسر همان متجاوز است.

حنان قربانی نظام گسترده و فاسدی از جنایات “ناموسی” است که چون آفتی به جان خاورمیانه افتاده و سالیانه جان حداقل ۵۰۰۰ زن (و شاید چهار برابر این تعداد) را می‌گیرد؛ نظام مردسالارانه وحشیانه‌ای از قتل غیرقانونی،‌ گفتگویی اتفاقی بین زنی غیرمتاهل با مردی غریبه و یا شایعه‌ای صرف در مورد روابط خارج از ازدواج (تا چه برسد به روابط جنسی) به مرگ با بریدن گلو، خفه کردن، قطع سر یا تیراندازی می‌انجامد. این اعدام‌ها (که معمولا به دست خانواده خود زن هستند) تقریبا همیشه در خفا انجام می‌شوند. تقریبا همیشه وحشیانه‌اند. بلایی برای جامعه‌اند. پلیس و قضات معمولا با قاتل‌ها همدستند.

حنان مسلمان سنی‌مذهب فلسطینی است که در خانه‌ی خودش در اردن،‌ فلسطینی دیگری به او تجاوز کرده اما جنایات “ناموسی” نه پدیده‌ای‌ است مختص مسلمانان و نه سنتی است مذهبی. مسیحیان دست به “کشتار ناموسی” زنان می‌زنند. همچنین هندوها. از جنوب شرقی ترکیه و کردستان عراق تا پاکستان و هند، در مصر و غزه و کرانه غربی (در منطقه‌ای بسیار وسیع‌تر از امپراتوری عثمانی سابق) زنان شرمگینانه در میان گند و کثافتِ روستاهای کوهپایه‌ای، اردوگاه‌های پناهندگی و حلبی‌آبادهای شهری به قتل می‌رسند تا خانواده‌هایشان “پاک‌سازی” شوند. جنایات “ناموسی” بزرگترین تابوی منطقه هستند که از طریق مهاجرت، به اروپا و قاره آمریکا هم سرایت کرده‌اند.

حنان شانس آورده ـ البته تا به حال. داستانش را با شجاعت تعریف می‌کند و کنار زنانی نشسته که در شهرِ امان، خانه امنی رابرای قربانیان احتمالی “ناموس” در اردن اداره می‌کنند. اما حنانِ ۳۱ ساله در ضمن هراسان است. درست یک هفته پس از این‌که دیدار کردیم، مردی اردنی اعتراف کرد که خواهرزاده ۱۶ ساله‌اش را کشته تا “ناموس” خانواده را حفظ کند چرا که این دختر مورد تجاوز جنسی قرار گرفته (یعنی داستان غم
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان