صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

«همواره کسی خواهد بود»: برای زندانبان نسرین ستوده که از جنس زن است

رویا صحرایی-16 آبان 1389

مدرسه فمینیستی: آمده ام تا تو را با خود به مهمانی ببرم. دستت را به من بده ، با من بیا. نترس من یک زنم از جنس تو گناهی نیست ، جرمی یا حرامی.

بیا با هم به مهمانی کاغذهای کهنه و میرای تاریخ برویم. تاریخی که حتی مردانمان برایمان دیگرگونه نوشته اند. می دانم که هیچگاه مجال این مهمانی ها را نداشته ای شاید.

 کتاب دعایت ؟ چرا که نه ؟ آن را هم با خود بیاور هر چند می دانم که حوصله ات زمان را در این همراهی کوتاه می کند.

 باشد قول می دهم ، از او هیچ نمی گویم ، می دانی راستش را بخواهی باورم اینست که نباید از او زیاد بدانی ، چرا که حس برزگی اش دیگرگونه به تو منتقل خواهد شد و قطعا به اشتباه خواهی اندیشید که پس تو هم انسان برزگی هستی که زندان بانی او را به تو سپرده اند. پس بیا از همین آغاز، راهی نرویم که به اشتباه بیفتی. من از او هیچ نمی گویم.

بیا با هم به دورانی برویم که نه دوربینی بود و نه عکسی و نه ماهواره ای که به یمن آن چنان دنیای مجازی وسیع ، قدرتمند و گیج کننده ای برای انسان فراهم آورد که اگر روزی من یا تو یا هر کس دیگر به هر دلیلی به یکی از موتور های جستجوی آن سر بزنیم رد پایمان را تا همیشه در خود نگه می دارد حتی روزی که نباشیم ، تا ابد.

می دانی حتی در لابه لای تاریخ کاغذی انسان که انتظار پوسیدگی و نابودی از آن می رود ، تاریخی که حتی مردانمان برایمان دیگر گونه نوشته اند، هستند کسانی که هیچ گاه در لابه لای آن گم نشده اند ، درست مثل رد پای ما در موتورهای جستجوی دنیای مدرن.

تاب بیاور ، هنوز خورشید در آسمان است و زمان خواند دعای امروزت قضا نشده . با من کمی دیگر بمان.

به استناد حتی چند برگ کوتاه به قد حوصله ات از میزبان مان ، تاریخ ، بگویم که همواره کسی خواهد بود که فرق برگ لایحه و کاغذ باطله را می داند. کسی که زمانی که به اجبار قانون باید به او قلم بدهی ، هر آنچه را که خود می خواهد و برای هر کسی که خودش بخواهد می نویسد. کسی که حس عمیق آزادی ، روحش را از لا به لای دیوارهای بلند سیمانی زندان به پرواز در می آورد و تو را مستأصل به تماشا وا می دارد با امیدی واهی که ای کاش می شد روحش را هم در سلول انفرای زندانی کرد. سلولهایی که صدای به هم خوردن کلیدهایش هنگامی که در راهرو زندان قدم می زنی گویی نغمه ای از بهشت را برایت می سرایند.

به یقین بگویمت که علی رغم ایمان بزرگت و هویت دین خوی بهشت پسندنت ، حتی هنگامی که به تمامی در لا به لای کتاب دعایت غرق می شوی همواره کسی خواهد بود که به تو حس عمیق نا امنی منتقل کند، کسی از جنس کسانی که در لا به لای کاغذهای میرای تاریخ هیچگاه گم نشده اند. همواره کسی خواهد بود... همواره
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان