صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

چرا تخیل جنسی می‌ورزیم؟ / ونداد زمانی

28 آبان 1389

رادیو زمانه: ما به هر دلیل ممکن در طول زندگی‌مان به دلائل محدودیت‌های خانوادگی، قبیله‌گی، اجتماعی و مذهبی به تخیلات خود پناه می‌بریم تا بتوانیم لحظات گستاخ و ناآشنایی را در ذهن خویش تجربه کنیم. لحظات، آرزوها و تمایلاتی که در منظر افکار عمومی منع شده است و بازسازی وعملی ساختن آن در ذهن، وسیله‌ای است برای فرار و حتی مقابله با محدودیت‌هایی که در زندگی وجود دارد.

تخیلات جنسی همیشه با ما بوده است. این آرزوی همیشگی برای رابطه‌ی جنسی با دیگران و به‌ویژه غریبه‌ها اگر در ما وجود نمی‌داشت در همان غارهای اولیه می‌ماندیم و مثل بقیه‌ی جانوران و انسان‌های اولیه، به رابطه‌ی زناشویی با برادران و خواهران و وحتی والدین خود ادامه می‌دادیم. به همین دلیل باید با این پدیده که بیشترین خیالات جنسی در رابطه با آدم‌هایی ناآشنا و به عبارتی با غریبه‌ها صورت می‌پذیرد با دقت بیشتری نگریست.

به گفته سیسلدا جِتا و کریستوفر رایان نویسندگان کتاب « ریشه های سکس در ماقبل تاریخ» ما به‌عنوان یکی از موجودات رسته‌ی پستانداران، تحول بیولوژیک خود را مدیون نوجویی و تنوع‌طلبی جنسی هستیم. مسئله‌ی مهمی که در علم ژنتیک کشف شده، این است که گرایش به شریک جدید و بی‌میلی به شریک جنسی آشنا باعث شد تا بشر بر خلاف سایر حیوانات اجتماعی، از زناشویی فامیلی بین اعضای خانواده فاصله بگیرد و در پی یافتن شریک جنسی جدید، به قبیله و خانواده‌ی جدیدی بپیوندد.

بی‌شک می‌توان اذعان کرد که تخیلات جنسی یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‌های هر چند ناپاک در ضمیر درونی بوده که به بشر اجازه داده است پس از طی هزاران سال، از رابطه‌ی جنسی در درون خانواده و این اواخر از رابطه‌ی جنسی در بین فامیل دست بردارد و عملاً موجود جنسی سالم‌تری! گردد. چرا راه دور برویم؟ ما ایرانی‌ها در زندگی بارها جمله‌ی «عقد دخترعمو و پسرعمو در آسمان‌ها بسته شده است» را شنیده‌ایم و شاهد روابط زناشویی بی‌شمار بین عمو زاده‌ها، دایی‌زاده‌ها و خاله زاده‌ها بوده‌یم و هستیم.

تخیل جنسی ورزیدن گناه است؟

آمارعمومی حکایت از آن دارد که ۸۰ درصد ازدواج‌ها تا همین یکی دو قرن پیش، بین عموزاده‌ها صورت می‌گرفت. ازدواج بین فامیل در اکثر مذاهب جهان و به‌ویژه معروف‌ترین آنها، همه‌ی مذاهب دره‌ی نیل (یهودیت، مسیحیت و اسلام) مباح شمرده‌ شده است. نگه داشتن ثروت خانوادگی در بین فامیل، آشنایی و هم‌سویی ارزش‌ و اخلاق بین عموزاده‌ها از معدود دلائلی است که آخرین حلقه‌ی روابط زناشویی بین فامیلی را هنوز ماندگار نگه داشته است. «چارلز داروین»، مسبب و به نوعی پایه‌گذار روانشناسی تکاملی و جامعه شناسی تکاملی نیز با دختر عموی خویش « اِما» وصلت کرده بود.

به زیر سئوال بردن این سنت زناشویی به آرامی و در اواخر قرن ۱۹میلادی، به‌ویژه در دوره‌ی اوج انقلاب صنعتی و پیدایش شهرهای بزرگ شروع شد. تمرکز انبوه انسان‌های غریبه در شهرها همراه با رواج و ضرورتِ ازدواجِ هر چه بیشتر غریبه‌ها با همدیگر، باعث کم شدن اَجر و قرب ازدواج‌های بین فامیلی گشت.

می‌گویند که خاطرات، تخیلاتی است درباره‌ی گذشته و امید، تخیلی است که انسان به آینده می‌ورزد. در این میان رؤیاهای جنسی ترکیبی است از خاطرات گذشته و امید‌های آینده. پس بدون هیچ نگرانی می‌توانیم ادعا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان