صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

دبیر دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه تهران: 14 درصد دختران از جنسیت خود ناراضی‌اند

3 آذر 1389

مهر: دبیر دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه تهران گفت: 34 درصد دختران دارای پوشش کاملا اسلامی چادر و بدون آرایش هستند و رفتارهای پوششی ناهنجار تنها در دو دهم درصد آنها مشاهده می شود.

به گزارش مهر، هادی بهرانی شامگاه دوشنبه در نشست بررسی تحولات اجتماعی با رویکرد عفاف و حجاب افزود: نتیجه پژوهش انجام شده توسط دانشگاه تهران در مورد نحوه پوشش در شهر تهران نشان می دهد 67 درصد افراد علت خود را برای انتخاب نوع پوششان سلیقه شخصی عنوان می کنند.

وی ادامه داد: نتایج تحقیق انجام شده بر روی دختران تهرانی نشان می دهد 11 درصد به دلیل عدم تولید پوشاک با معیارهای اسلامی، چهار درصد عدم مقبولیت پوشش اسلامی در محیط کار و 21 درصد عدم مقولیت پوشش اسلامی در جامعه نوع پوشش خود را انتخاب می کنند.

بهرامی اظهار داشت: اگر چه عفاف و حجاب یک حکم شرعی است ولی باید جنبه قانونی و هنجاری آن در بررسیها مورد توجه قرار گیرد. هر نظام سیاسی برای خود مجموعه قوانینی دارد که می تواند در قوانین خود حدود رفتارهای پوششی را مشخص کند. باید حجاب را به عنوان مسئله ای اجتماعی در نظر بگیریم تا بتوانیم با تحلیل و ارزیابی آن به نتایج دقیق تری برسیم.

وی با اشاره به اینکه منظور از پوشش الگوهای پوششی هم مردان و هم زنان هستند گفت: موضوع حجاب تنها مختص به زنان نیست و باید قرینه شده و به عنوان واحد کل در نظر گرفته شود.

دبیر دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه اظهار داشت: اهمیت مسئله حجاب به دلیل عبور بدحجاب از مرزهای قانونی نیست چرا که بحث پوشش و عفاف مسئله سبک زندگی است. می توانیم عفاف را با دید عمیق تر و واکاوی بنیادی تر بررسی کنیم و بگوئیم که سبکهای زندگی در حال دگرگونی است.

وی تصریح کرد: مسئله پوشش به خودی خود دارای اهمیت نیست و زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانیم انعکاسی از تغییرات زیرساختی تر و بنیادی تر سبک زندگی است.

مسئله حجاب در کشور بحرانی نیست

بهرامی افزود: حجاب گاهی مواقع شدیدتر از واقعیت اجتماعی آن مطرح می شود و گاهی به اشتباه یک پدیده را بحرانی تصور کرده و گمان می کنیم فراتر از توانایی ما برای مقابله است. بررسی ابعاد حجاب به این معنی نیست که موضوع حجاب و عفاف و سبکهای پوششی در کشور بحرانی است.

وی با بیان اینکه تعدادی محدودی از افراد جامعه هستند که رفتار پوششی آنها ساختارشکنانه است و تحت تاثیر همنوایی گروهی قرار می گیرند گفت: به دلیل نبود همنوایی در جامعه رفتارهای به هنجار نمی توانند حمایت لازم را کسب کنند که باعث می شود برخی تصور کنند امری به هنجار ناهنجار است.

دبیر دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه تهران اظهار داشت: به دلیل عدم حمایت همه جانبه نهادهای درگیر فرهنگی مانند آموزش و پرورش، دانشگاهها و صدا و سیما رفتارهای هنجار جامعه حمایت لازم را کسب نمی کنند.

بیش از 14 درصد دختران از جنسیت خود ناراضی اند

وی با تاکید بر اینکه نوع پوشش دختران با احساس رضایت آنها از جنسیت خود ارتباط مستقیم دارد گفت: رضایت از جنسیت یکی از فاکتورهای تعیین کننده در میزان پوشش دختران است.در این تحقیق حدود 6 درصد دختران از جنسیت خود کاملا ناراضی و 8.3 درصد ناراضی بوده اند. افرادی که از جنسیت خود رضایت بیشتری دارند در رعایت هنجارهای پوششی جامعه موفق تر هستند.

34 درصد دختران تهر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان